Nejde ani tak o to, že většinu dne strávíme v práci, ale proto, že na nás usedla jarní únava. Tato medicínskou terminologií nespecifikovaná choroba trápí milióny obyvatel zemí, kde se podobně jako u nás na jaře rapidně mění počasí.

Není radno si s ní zahrávat, může nás totiž odstavit z provozu až na několik týdnů. Projevuje se bolestí hlavy, svalů a kloubů, únavou, ospalostí či podrážděností.

Únava sice odezní sama,  jakmile se teploty trochu ustálí, ale můžeme ji přemoct i daleko rychleji. Jak tedy na tu potvoru vyzrát?

Když nás trápí bolest hlavy, je potřeba zvýšit přísun tekutin. Pitný režim je v těchto dnech důležitější než kdy jindy. Ale pozor kávu byste do něj neměli počítat. Nejvhodnější je pití vody či bylinkových čajů. Právě na bylinky bychom v tomto období měli sázet, pro náš unavený organismus jsou prospěšnější než léky. Připravte si jarní čaj, který vás dostane do formy. Stačí 1 polévková lžíce listů kopřiv, 1 polévková lžíce listů pampelišky a ½ litru vody. Suroviny rozmixujte a nechte čtyři hodiny odstát, poté sceďte a můžete pít.

Když nás trápí bolest svaly a klouby. Je jasné, že jsou svaly zatuhlé a měli bychom je protáhnout sportováním. Jenže když jsme unavení, tak se nám do sportu logicky moc nechce. Řešení může poskytnout masáž. Svaly se tak uvolní a hned vám bude lépe. Kloubům pomůže, když je pořádně prohřejeme třeba v sauně. Sauna mimo jiné zocelí imunitu.

Když jsme ospalí a podráždění. Pomůže nám odpočinek, dostatek spánku by měl být samozřejmostí. Abychom získali lepší náladu, je třeba si udělat radost. Koupit si nějakou drobnost, číst si v oblíbené knížce nebo zajděte posedět s přáteli. Zkrátka bavte se a radujte se.

Pokud nejste alergici, pak si dopřejte procházky na čerstvém vzduchu a kochejte se probouzející se přírodou. Buďte venku, co nejvíce to jde. Po období nedostatku slunečního svitu našemu tělu chybí vitamín D, který se v těle tvoří pomocí slunečních paprsků a serotonin, jehož nedostatek způsobuje deprese.

Trvá-li pocit únavy více týdnů až měsíců, může to být příznak určité choroby, jako je chudokrevnost, deprese či onemocnění štítné žlázy. V takovém případě se neváhejte s obtížemi svěřit lékaři.

Martina M.