V důsledku toho nás bolí hlava, pálí oči a mohou se projevit také dýchací potíže. To se může projevit nejen na výkonu zaměstnanců, ale také na jejich zdraví. Přitom mnohdy stačí tak málo. A sice pořídit si do kanceláře rostliny.

Rostliny totiž mohou výrazně zlepšit klima v kanceláři. Rostliny čistí vzduch, eliminují prach a více než 97% vstřebané vody uvolňují zpět do ovdzuší a zvlhčují tak přísun vzduchu. Nezanedbatelný je jejich pozitivní vliv na psychiku. Nejedna studie potvrdila, že přítomnost rostlin uklidňuje a navozuje příjemnou atmosféru. Lze tak tvrdit, že rostliny snižují stres. Pokud rostlinám věnujeme patřičou péči, umí zvýšit atraktivitu kanceláře.

Rostliny čistí vzduch podobně jako čističky vzduchu, ale narozdíl od nich jsou ekologické a nedělají žádný hluk.

Jaké rostliny jsou do kanceláře vhodné?

Rostliny do kanceláře vybírejte jak podle světelných podmínek prostor, tak podle náročnosti jejich péče. Bude-li vám o rostliny pečovat extérní firma, svěřte výběr květin jim a jejich možnostem.

Budete-li se o rostliny starat vy či vaši zaměstnanci, vybírejte spíše ty méně náročné.

Palmy

Do kancelářských prostor jsou učitě vhodné palmy. Jedná se o rostliny, které mají rády otevřený světlý prostor. Nesvědčí jim příliš slunečné stanoviště, proto je určitě nestavte k oknům na západní straně, ale vyberte jim spíše místo u zdi naproti oknu či uprostřed místnosti. Dopřejte jim prostor pro růst, dokáží narůst až do výšky dvou metrů. Palmám obvykle stačí pravidelný přísun vody a občasné přihnojení.

 

Fíkusy

Stejně jako existuje neskutečné množství palem, existuje také nepřeberné množství fíkusů. Vybírat můžete podle místa, kam je potřebujete umístit. Mohou být stromkovité, popínavé či převislé. Snesou jak světlo, tak polostín. Fíkusy by neměly stát ve vodě, ale pravidelnoiu zálivku potřebují. Jejich výhodou je, že jsou velice odolné proti škůdcům.

Lopatkovec

Spathiphyllum je velice nenáročná rostlina, která svému pěstiteli lecos odpustí. Rostlina se při dobré péči umí krásně rozrůst a odměnou vám budou bílé vznešené květy, které kvetou celoročně. Lopatkovec snese i stinnější stanoviště. Pokud zapomenete rostlinu zalít, svěsí listy, po zálivce je ale opět postaví a snadno zapomene, že jste ji vláhu nedopřáli včas.

Zamioculcas

Moderní rostlinou v kancelářích je Zamioculcas. Rostlina se pyšní tmavě zelenými listy s dužnatými stony. Velmi dobrým pěstitelům krátce kvete, ale i když nevykvete, je reprezentativní rostlinou. Jedná se o velice vděčnou trostlinu, která snese takřka jakékoli místo. Jediné, co nemá ráda, je přelití, poté žloutne a nedaří se ji.

Martina M.
foto: pexels.com