Musí být bezpečné, praktické, rodinné, ale přitom šik.

Hledáte auto, které odveze rodinu, zavazadla, a ještě vám udělat radost samotnou jízdou? Vsaďte na sedan, který se dlouhé dekády hřál na automobilovém výsluní. Nabízí ideální velikost, dostatečný vnitřní prostor a především skvělé jízdní vlastnosti. Navzdory tomu jejich prodeje v poslední době klesají, a to hlavně na úkor trendy SUV modelů. Sedan však oproti SUV pod kapotou ukrývá celou řadu výhod. Jaké to jsou?

1. Elegance a styl

Ano, na trhu je dnes celá řada skvělých vozů, ale jen sedany v sobě zvládly skloubit uhlazenost, styl a pohodlí. Dá se přirovnat třeba k malým černým šatům v dámském šatníku. Ty se jen tak neokoukají a vždycky v nich budete vypadat skvěle. To stejné platí i pro sedan.

2. Pohodlné i pro děti

V žádném jiném vozu se děti neusadí tak komfortně jako právě ve čtyřdveřovém sedanu se zadním náhonem. A co je nejdůležitější, sedany jsou bezpečná auta. A to hlavně při nárazech zezadu, které utlumí oddělený kufr. Ten je mimochodem dostatečně velký na zavazadla čtyřčlenné rodiny.

3. Čistá radost z jízdy

Tato auta se pyšní vynikající aerodynamikou, snadným parkováním a perfektními jízdními vlastnostmi, které oceníte na dlouhých trasách. Na silnici sedí jako přikovaná, dynamika se přizpůsobí nerovnostem povrchu a tlumení zajistí dokonalý komfort. Pokud jste řidička, která se nebojí trošku šlápnout na plyn, jízdu v sedanu si užijete.

Na co si dát pozor při koupi ojetého sedanu

Koupí ojetého auta můžete ušetřit několik desítek tisíc korun. U výběru však musíte být dvojnásob opatrní. Na co si dát pozor? Ideální je koupit si auto od prvního majitele vozu nebo od někoho, kdo ho měl několik let. Podle servisní knížky poznáte, jakými opravami vozidlo prošlo, nebo zda bylo bourané. Máte-li vyhlédnutý model, projděte si auto-moto diskuze a zjistěte, jaké jsou u tohoto typu aut nejčastější závady a náklady na jejich opravu. Ať už si kupujete auto nové nebo ojeté, samozřejmostí je zkušební jízda. Vyzkoušejte všechny rychlostní stupně, couvání i ovládací panel.

Máte už vysněné auto přepsané na sebe? Teď už jen zbývá vyřídit nezbytné papírování a pojištění. Kalkulačka povinného ručení vám značně ulehčí výběr poskytovatele. To nejlepší najdete na Srovnejto.cz, kde nabídky pojišťoven rychle srovnáte online.


foto: Taneli Lahtinen on Unsplash