Občas je tak nutné klávesnici vyčistit, jak ale na to, aby po čištění nebyla ještě v horším stavu než před ním, tedy aby měla všechna tlačítka a ještě aby byla čistá?

Notebook

Výrobci notebooků používají ploché klávesy. Čištění klávesnice na laptopu provádějte nejlépe ve vypnutém stavu. Pokud laptop čistíte pravidelně a klávesnice tak je jen lehce zanesená prachem, bude stačit ji proudem vzduchu vyfouknout. Foukání ústy nedoporučujeme, protože hrozí poprskání monitoru a čištění monitoru je pak kapitola sama pro sebe. Fleky a mastnotu je potřeba otřít. Naslinit prst nestačí, účinější je použít tenkou vrstvu isopropylakoholu. Ten nanést na vatovou tyčinku nebo tampónek a dávkování si vyzkoušet na nepříliš používané klávese. Pokud se to osvědčí, směle do toho. Pokud máte pocit, že se dochází k poškození barvy, je alkohol na vaši klávesnici příliš silný a raději si do misky smíchejte vodu se saponátem. Opět čistěte za pomocí vaty. Tyčinku či tampónek měňte po pár klávesách, jinak může ty zbylé spíše umastit. Alkohol rychle schne, takže vás čištění od práce příliš nezdrží. Voda se saponátem schne o něco pomaleji, ale než si uvaříte kávu a protáhnete se, bude připravená k použití.

Pokud se vám nějaké to smítko dostalo pod klávesy, je nutný větší zásah. Potřebovat budete nástroj v podobě špachle nebo trsátka. Ten zasuňte pod horní stranu klávesy a opatrně nadzvedněte. (Lze provést jak u Applu, tak u jiných zařízení, i přes jiné uchycení.) Klávesu vycvakněte, místo profoukněte nebo použijte pinzetu a poté klávesu nasaďte do původní polohy a lehce přitlačte.

Externí klávesnice

Klávesnici odpojete od zařízení. Čištění probíhá stejně jako u notebooků. U mnohých typů ale nebývá kvalitní barva, a alkohol může nápis nenávratně poškodit. Pokud je nutné čistit klávesnici zevnitř, je dobré pořídit si speciální kleště na vyndávání kláves. Zruční kutilové si poradí i se špachlí či šroubovákem, ale takovýto postup nedoporučujeme. Pozor, u membránové klávesnice se nejprve informujte, zda vůbec lze klávesy vyjmout. U mechanických klávesnic se obávat nemusíte a problémovou klávesu stačí vycvaknout, vyčistit, a vmáčknout zpět.

Pokud jsou klávesy opravdu špinavé, zvažte odmočení přes noc. V tomto případě ale nebude z výše uvedených důvodů vhodný alkohol, spíše saponátová voda. Po vyčištění stačí klávesu vmáčknout zpět.

Máte nějaký jiný trik na čištění klávesnice? Sem s ním!

MM