Ať pracujete z kanceláře nebo z domova, židle, ze které vás nebudou bolet záda, je naprostý základ. Při špatném sezení se může přetěžovat páteř, abyste páteř co nejméně zatěžovali, je nutné, aby vám židle ergonomicky plně vyhovovala.

Pří výběru správné židle si dejte opravdu záležet, kromě ochrany zdraví může ovlivnit také vaši výkonnost a spokojenost v práci.

Doporučujeme v obchodě osedat vícero křesel a vybrat to nejvíce vyhovující. Malým vodítkem vám ale moou být také následující informace.

Kvalitní kancelářská židle musí být především stabilní, současně by ale měla být schopná se přizpůsobit vaší práci a polohovat se podle činnosti, kterou právě děláte.

Sedák

Větší pohodlí poskytnou anatomicky tvarované sedáky. Kvalitní židle by měla mít možnost nastavit si výšku sedáku. Ideální výška sedací plochy židle je 3 – 5 centimetrů pod rýhou uživatelovy podkolenní jamky ve stoje. Dbejte také na to, abyste při úplném opření zad dosáhli na zem celou plochou chodidla. Mezera, která vznikne mezi okrajem sedáku a dolními končetinami pak musí být velká 5 – 10 centimetrů.

Opěrák

Židle by měla poskytnout oporu pro kostrč a bederní část páteře. Židle bez bederní opory nutí sedět křivě a následkem toho může dojít k deformaci páteře, potažmo k jejímu trvalému poškození. Opěrka by měla uživateli dosáhnout po lopatky.

Pracujete-li na židli dobu delší než 4 hodiny denně, nutností je i opěrka hlavy.

Materiál

Pro každodenní používání se hodí dobře omyvatelné materiály, které jsou zároveň prodyšné. Materiál by vám měl být příjemný na dotek. Pokud na židli budete sedět například v sukni bez punčoch, neměl by vás materiál kousat nebo se na kůži lepit.

Další nezbytnosti

Pro pohodlnou práci doporučujeme vybrat židli s nastavitelnou opěrku pro lokty. Vhodné je také, aby měla židle kolečka. Díky nim nemusíte s obvykle těžkou židlí pracně zápolit po podlaze a namáhat tak záda. Kolečka vybírejte podle typu podlahy.

Sandra Š.