Začněte se spořicím účtem, zhodnoťte své peníze a mějte je kdykoliv k dispozici.

Jak začít spořit?

Pokud jste se rozhodli začít spořit a odkládat peníze stranou, nabízí se hned několik možností, jak na to:

  • Investování – přináší nejvyšší zhodnocení, ale na druhou stranu existuje riziko, že hodnota investice poklesne a můžete přijít o část nebo dokonce o všechny peníze.
  • Termínovaný vklad – vyšší zhodnocení, ale peníze jsou na účtu vázané několik let, kdy je nemůžete vybrat.
  • Spořicí účet – největší jistota, že o své peníze nepřijdete, máte je kdykoliv k dispozici, a ještě je i zhodnotíte.

Spořicí účet je nejlepší možností v začátku spoření

Jestliže teprve začínáte spořit, zvolte si spořicí účet. Jeho největší výhodou je, že peníze můžete kdykoliv vybrat, takže kdyby nastal nečekaný problém a vy jste ho museli rychle finančně vyřešit, peníze máte k dispozici. Navíc u spořicího účtu není omezení minimálním vkladem. Díky spořicímu účtu dokážete spořit mnohem efektivněji, než když si budete peníze „syslit“ na běžném účtu, kde vás jen budou lákat ke zbytečnému nakupování.

Stanovte si částku, kterou si na spořicí účet budete měsíčně odkládat. Vhodné je nastavit v internetovém bankovnictví trvalý příkaz a částku posílat automaticky. Můžete také vložit vyšší částku, například, když dostanete prémie, nebo ji naopak snížit, když to bude potřeba.

Termínovaný vklad má vyšší zhodnocení

Termínovaný vklad využijete zejména tehdy, když budete vědět, že po další nejméně tři roky nebudete peníze potřebovat. Termínovaný vklad funguje na principu vázanosti – na účet vložíte alespoň minimální stanovenou částku, která se po vámi zvolenou dobu bude zhodnocovat danou úrokovou sazbou. Nezapomínejte, že po zvolenou dobu se k penězům nedostanete, ovšem oproti spořicímu účtu je lákadlem vyšší úrok, který se u delších vkladů může blížit až ke 2 %.

Investujte s rozumem

Jestliže si troufáte na investování a nikdy předtím jste do této oblasti nezabruslili, obraťte se na svoji banku, která vám poskytne svého specializovaného bankéře nebo investičního poradce. Jeho povinností je mimo jiné ověřit vaše odborné znalosti, proto je dobré si o investování předem přečíst alespoň základní informace. Investice lákají zejména na možný vysoký výnos. Nesmíte ale zapomínat, že s vysokým výnosem se nutně pojí také riziko poklesu investice. Jestli do toho ale půjdete, zkuste pro začátek investice do fondů. Velmi oblíbené je stále také investování do zlata. Vždy si ale prověřte potřebné informace o trhu a dané investici a poraďte se s odborníkem.

Zdroj: Unsplash.com