Klimatizace ale kromě ochlazení mohou způsobovat onemocnění jako je angína, pálení očí, ale také tloustnutí.

Naučte se klimatizaci správně používat.

Ideální je rozdíl 6 °C

Podle odborníků je ideální nastavit si klimatizaci tak, aby byl rozdíl mezi venkovní teplotou a teplotou v místnosti od 5 – 7 °C. Pokud bude rozdíl větší, což většina lidí v horkých letních dnech jistě ráda ocení, pak hrozí zdravotní problémy v podobě alergií, pálení očí, ale také angín.

Škodí očím

Špatně nastavená klimatizace má zásadní vliv na naše oči. Oči v místnosti, kde dlouhodobě funguje klimatizace, začínají pálit a objevuje se pocit písku v očích. Také jsou oči unavené, červenají a jsou citlivé na světlo. Tomu se říká “suché oko” a k jeho vzniku přispívá právě klimatizace.

V klimatizovaných kanceláří, kde se ještě pracuje na počítači, je velmi důležité očím “dát napít”. Rychlý a spolehlivým řešením jsou hydratační nebo gelové oční kapky. Ty oči zvlhčí a podpoří tvorbu slz. Ideální ovšem je když si do místnosti s klimatizací pořídíte zvlhčovač a budete častěji větrat.

Víte, že se po klimatizaci tloustne?

Studie z Miami přišla na to, že časté a nesprávné používání klimatizace má vliv na váhu. Důvody jsou takové, že tělo nemusí vydávat tolik energie na pocení a ochlazování a začne si nevyčerpanou energii ukládat do tukových polštářků.

Ve “vedru” člověk přestává mít chuť k jídlu a tělo pocením spaluje přebytečnou energii, naopak v uměle podchlazeném prostoru se vyvolává pocit hladu a teplotní výkyvy se pak člověk snaží přejíst.

Oslabení imunity

Prudké změny teplot jsou také velkou zátěží pro náš organismus, a právě kvůli častému prochladnutí dochází k oslabení imunitního systému, který je pak více náchylný na infekce a nemoci. Studený vzduch, který jde z klimatizace, má také vliv na ztuhnutí svalstva. Nejnáchylnější jsou na prochladnutí záda.

5 kroků ke správnému používání klimatizace

  1. Správně nastavený rozdíl teplot – 6 – 7 stupňů Celsia,
  2. před zapnutím klimatizace vyvětrat,
  3. před odchodem z místnosti pomalu začít teplotu zvyšovat,
  4. pravidelná údržba – servis chlazení, výměna filtrů, kompletní desinfekce klimatizace,
  5. nechodit rovnou z klimatizované místnosti ven.

Nezapomínejte na pitný režim

Většina klimatizací vysouší okolní vzduch, pokud tedy součástí klimatizace není také zvlhčovač. Proto je velmi důležité dbát na pravidelný a dostatečný pitný režim. Také je dobré dodávat vláhu své kůži a pravidelně se krémovat.