V prním díle jsme se zaměřili na inzerci a výběr z profesních životopisů. Nyní dokončíme celý proces již osobní schůzkou, tedy přijímacím pohovorem.

Jak vést přijímací pohovor

Vhodné kandidáty máte vybrané a na řadu přichází osobní pohovor. Tato fáze přijímání nového zaměstnance může být klidně dvoukolová, přičemž na druhý pohovor přizvěte kolegu či dejte kandidátovi nějaký úkol. Pokud je nutností plynulá angličtina, otestujte jeho úroveň znalostí, v případě, že značná část pracovních záležitostí spočívá ve vyplňování excelových tabulek, posaďte uchazeče k počítači…

V prvním kole se soustřeďte na kandidátovu osobnost, neboť ze životopisů se o tom, jaký je potenciální zaměstnanec člověk, nic nedozvíte. Při kladení následujících otázek však nezapomeňte na to, že uchazeči jsou na podobný styl dotazů zvyklí již z jiných výběrových řízení a odpovědi mohou mít naučené. Soustřeďte se tedy také na neverbální složku komunikace, leckdy vám o daném člověku napoví víc než slova.

Dotazy, jejichž odpovědi jsou pro vás základním vodítkem pro výběr podřízeného, mohou být kupř. tyto: Proč má zájem o právě tuto pozici, co může firmě nabídnout a co naopak od společnosti očekává on? Proč odchází z předchozího zaměstnání, na co je ve své dosavadní praxi nejvíce hrdý, co bylo v předchozí práci složité a co jednoduché?

Co ví o vaší firmě, jakou má představu o platu a kdy může nastoupit? Co považuje za své silné a slabé stránky, jaké má dobré a špatné vlastnosti? Nakolik je odolný vůči stresu, preferuje raději práci týmovou či samostatnou? Jak si představuje svou budoucnost, kde se vidí za dva, za tři roky?

Při pohovoru se snažte navodit přátelskou atmosféru, uvolněný člověk toho o sobě (byť třeba mimoděk) napoví mnohem více než uchazeč nervózní a vystresovaný. Na kandidátovi hledejte zejména tyto vlastnosti: sebevědomí, ctižádost, zvídavost, vytrvalost, umění snášet kritiku a ochotu riskovat. Pokud k uchazeči budete přistupovat jako rovný k rovnému, vězte, že v případě, že je kandidát těmito vlastnostmi obdařen, rozhodně vyplují na povrch.

Autor: Anna Ticháčková