Podzimní únava se fyzicky nepříliš liší od té jarní, proto s ní můžeme zatočit podobně.

Hodně pijte

Pocity únavy můžeme zmírnit zvýšeným  přísunem tekutin. Pijte vodu, bylinkové čaje a ovocné šťávy, z čerstvého ovoce pochopitelně. Vhodné jsou smoothies. Zkuste si je připravit namísto snídaně či obědu smoothies, uvidíte, kolik vám dodá energie. Příprava navíc není nijak náročná a zabere do deseti minut.

Ochutnejte například smoothie se špenátem, banánem a lněnými semínky:

větší hrst špenátových listů
2 lžíce lněných semínek
1 banán
1 kiwi
lžíce oleje (př. sezamového)
1 dcl libovolný džus

Všechny suroviny rozmixujte tyčovým mixérem.

Dopřejte si relax

Pokud si chcete udržet na podzim zdravou fyzickou i psychickou kondici, je důležité dopřát si pravidelný odpočinek. Udělejte si alespoň o víkendu volno a nechte se hýčkat třeba v lázních. Zajděte si na masáž, vyhřejte se v sauně, zaplavte si v bazénu, naložte se do vířivky. Nebo udělejte cokoli, co vám nabije baterky.

Běžte ven

Dopřejte si také procházky na čerstvém vzduchu a kochejte se přírodou ukládající se k zimnímu spánku. V období nedostatku slunečního svitu našemu tělu začne jinak chybět vitamín D, který se v těle tvoří pomocí slunečních paprsků a serotonin, jehož nedostatek způsobuje deprese. Jakmile tedy vysvitne sluníčko, vyjděte ven.

Zacvičte si

I když jste unaveni, přesvědčte se k fyzické aktivitě. Únava je ve většině případů jen stavem mysli. Cvičením prokrvíte organismus, včetně mozku a navíc u něj úplně vypnete. Při fyzické aktivitě se navíc uvolňují endorfiny, tedy hormony štěstí, které vám zajistí pohodu.

-MM-