pracovní tempo a ani po porodu se nic nezměnilo. V zaměstnání vám neumožnili pracovat na zkrácený úvazek? Co takhle dát se na podnikání?

Začít podnikat se dá i na rodičovské dovolené – a má to navíc i celou řadu výhod. Zajímá vás jakých?

Podnikání při rodičovské dovolené je bráno jako tzv. činnost vedlejší, kterou znají také ti, kteří si podnikání přivydělávají při zaměstnání.

Podnikání jako činnost vedlejší má zásadní výhody především v otázce pojištění. Zjednodušeně řečeno na vás stát bude pohlížet jako na osobu již pojištěnou, a proto od vás již z podnikání buďto nepožaduje odvody vůbec, nebo jen velmi snížené.

Jak začít podnikat?

Nikde není psáno, že musíte hned zakládat s.r.o. a najímat tým zaměstnanců. Začněte klidně zvolna na živnostenský list. Zajděte na živnostenský úřad, kde živnost nahlaste.

V případě, že si chcete nechat zapsat volnou živnost, bude vám stačit občanský průkaz. K získání živnostenského listu je zapotřebí mít ještě čistý trestní rejstřík, to si ale úředníci ověří v systému sami.

Maminky, které čerpají rodičovské dovolenou u svého zaměstnavatele a rozhodnou se pro výkon samostatné výdělečné činnosti, se musí registrovat na příslušných úřadech. Za zaměstnance je za výpočet a odvod daně z příjmu fyzických osob, sociálního a zdravotního pojištění zodpovědný jejich zaměstnavatel. OSVČ si musí všechny své daňové povinnosti samy hlídat. Ať už je tedy pro samostatnou výdělečnou činnost potřeba živnostenské oprávnění či nikoliv, tak je nutné se registrovat na FÚ, OSSZ a příslušné zdravotní pojišťovně. Při registraci na živnostenském úřadu je možné splnit oznamovací povinnost přímo tam.

V případě, že nebudete podnikat z domova, budete potřebovat ještě písemné prohlášení vlastníka nemovitosti, bytu nebo nebytového prostoru, kde chcete podnikat, že s umístěním souhlasí.

Vázané a koncesované živnosti pak vyžadují doklad o dosaženém odborném vzdělání v některých případech mají i další podmínky, proto si u úřadu raději ověřte předem, co vše budete potřebovat.

Nakonec stačí zaplatit správní poplatek 1000 Kč a můžete začít s podnikáním. V případě potřeby se dá živnost bezplatně kdykoliv přerušit či zrušit.