Je načase s tím něco dělat, je to totiž jen ve vašich rukách!

Začněte organizovat váš čas. Jak na to?

Ze všeho nejdříve si své činnosti rozvrhněte do času. Je jedno, zda si hodíte na papír jen pár bodů, nebo si vše pečlivě zapíšete na barevné lepíky všechny plánované činnosti. Najděte si svůj oblíbený systém. Někdo plánuje v Outlooku, jiný používá plánovací systémy, jiný píše přehledy na tabuli.

Vaše plánování může mít zkrátka velmi rozmanitou podobu, jedno mají ale všechny způsoby společné, a sice existenci určitého rozvrhu a to je to, co je důležité. může mít vaše plánování velmi rozmanitou, ale jedna věc je v nich společná rozvrh. A ten je důležitý, jeho absence totiž znamená chaos, který je příčinou toho, že nemáme čas nazbyt.

Stanovte si kotvy

Poté, co si úkoly naplánujete, mezi nimi určitě objevíte i ty, které vás příliš netěší, ale přesto je třeba je udělat. Od toho jsou tu kotvy. Kotva je motivátor, odměna, důvod, proč danou činnost udělat. Velikost a druh odměny si stanovte podle míry nechuti, kterou musíte překonat.

Zaberte si čas pro sebe i pro jiné

Ve svém rozvrhu plánujte i volný čas. A v něm pamatujte i na čas věnovaný jen vám. Domluvte se s rodinou a stejně tak i kolegy v práci, že v určité době nebudete k dispozici. Jen tak budete mít možnost si v klidu promyslet vše potřebné či jen tak zavřít oči a odpočinout si.

Pokud jste se s okolím dohodli, že budou respektovat čas vyhrazený jen pro vás, pamatujte i na to, že je potřeba jim to vrátit. Vytyčte si čas, kdy se budete věnovat kolegům v práci a jejich problémům a samozřejmě si najděte čas na své nejbližší.

Říkejte NE

Jedním z významných nástrojů time managementu, je umění říct ne, protože každý je odpovědný za sebe a mělo by být v jeho snaze překračovat své hranice. Navykněte si několik způsobů a formulací, jak odmítnout nepřiměřený požadavek, abyste se vyjádřili jasně a vaše „ne“ bylo přijato jako oprávněné.

Využijte každou volnou minutu

Když vám někdo odřekne schůzku nebo lékař odloží termín návštěvy a vy budete kvůli tomu naštvaní, změňte postoj: uvědomte si, že jste právě dostali nějaký čas navíc a využijte jej, jak nejlépe umíte. Odpovědět na e-mail, zavolat kolegovi či prohlédnout si nový návrh během této doby zcela jistě stihnete.

Sandra Špačková