Ale když nemáte hezké zuby, není to nějak ono. Také toužíte po silných a bílých zubech? Máte citlivé zuby, zubní kámen nebo dokonce kazy? V dnešním článku vám poradíme, jak by měla vypadat správná péče o chrup.

Jen zubař nestačí

Od malička nás učili, že si máme čistit zuby alespoň dvakrát denně. Ano je to tak, ale zatímco si ráno vystačíme jen s kartáčkem,  večer už bychom měli sáhnout po zubní niti a mezizubních kartáčcích. Dvakrát ročně bychom také měli navštívit zubního lékaře. Ale lidí a zubů hodně, zubařů málo, a tak prohlídka často proběhne v několika málo minutách a máte hotovo. Proto bychom měli k zubaři  doplnit dvakrát ročně ještě návštěvu dentální hygienistky. Jedině ta totiž zuby pořádně vyčistí, odstraní zubní plak a kámen a také vás naučí, jak si správně čistit zuby. Budete se divit, jak špatně s kartáčkem zacházíte.

Jenže než se k hygienistce dostanete, může to ještě nějakou dobu trvat. Proto pro vás máme několik rad, jak se o chrup starat.

Kartáčkem to začíná

Kvalitní kartáček je základ. Na tom, zda je lepší elektrický či klasický se zubaři zatím neshodují. U obou však platí, že není kartáček jako kartáček (ostatně s jeho výběrem vám poradí zubař či hygienistka). Nejlépe je však vybrat ten s rovně střiženými hustými štětinami a širokou pracovní částí. V každém případě by měl být jemný, takový totiž neponičí vaše dásně.

Malé ale šikovné

Zároveň by vám neměly chybět mezizubní kartáčky. Jsou malé, ale moc šikovné, dostanou se tam, kam se běžný kartáček nikdy nedostane. Pokud si nevíte rady s velikostí, začněte tenkými a když čistění s nimi půjde příliš hladce, sáhněte po větších. S výběrem byste si ale určitě měli nechat poradit. Protože se mezizubní kartáček nedostane mezi horní část zubů, měli bychom na dočistění použít i zubní nit.

Jakou pastu?

Další důležitou pomůckou je zubní pasta. Její výběr se odvíjí člověk od člověka. Děti by neměly používat pastu s fluoridem. Dospělí jej naopak potřebují, ale všeho moc škodí, kvůli nadbytku floridu vzniká fluoróza, což způsobuje tvoření skvrn. Pokud trpíte paradontózou nebo zánětem dásní, sáhněte po specializovaných pastách. Ceny se neděste, bývají dražší, ale u kvalitní pasty stačí na jedno čistění jen kulička o velikost hrachu.

To, že jsou zuby dobře vyčištěné, poznáte, když přejedete jazykem každý zub a když na všech cítíte hladkost.  A když budete mít hezké a čisté zuby, hned bude důvod k úsměvu.

Martina M.