Mexická malířka Frida Kahlo (1907-1954) se stala královnou autoportrétu. Nejen jako malířka, ale i jako žena ovlivnila řadu mužů, a zapsala se do dějin výtvarného umění. Přesto neměla na růžích ustláno a strádala jak fyzicky, tak citově.

Za dvě největší pohromy jejího života lze označit osudnou nehodu autobusu a seznámení s mexickým malířem Diegem Riverou.

Nehoda změnila kvetoucí osmnáctiletou Fridu v mrzáka, kdy zůstala na dlouhou dobu upoutaná na lůžko. Navíc si z této nešťastné události odnesla trvalé zdravotní následky.

S Diegem Riverou pak zažila dvojí manželství. Poprvé si ho brala jako mladá v očekávání partnerského štěstí a podruhé se za něj provdala s poznáním, že se Rivera nezmění a jeho pletky s jinými musí velkoryse přehlížet. Ostatně sama spočinula v nejednom mužském i ženském náručí. Přesto Rivera pro ni zůstával až mytickou láskou, jíž se nedokázala vzdát a který ji přivedl do inspirativního prostředí umělců a bohémů.

Po Fridě zůstala zajímavá korespondence, z níž vychází jako bytost schopná velice trefně hodnotit okolní události i ostatní výtvarníky. I na Riveru se umí občas podívat s racionálním odstupem, bohužel v ní převládá ono všeobjímající iracionálno. Její láska nezná hranic, a tak se o dvacet let starší chlapík trvale podepisuje na jejím duševním stavu.

Frida touží po dítěti, těhotenství končí potratem. Chce žít harmonicky a zároveň ví, že Rivera nikdy nebude patřit pouze jí. A proto si ho přivolává stěžováním na své fyzické obtíže, aby on vzápětí zase zmizel z jejího dohledu.

Všechny bolesti Frida promítá do svých děl, kterých se zachovalo kolem dvou set. Řada reprodukcí je známých. Obrazy na první pohled překypují veselými barvami, nicméně po bližším prozkoumání z nich dýchá často smutek i zoufalství. Mohou ale dobře posloužit jako deníček, v němž zachytila různé etapy svého bytí. Znamenají proto nejniternější výpověď zraněné a zraňované ženy.

Právě tyto v podstatě syrové výpovědi ji liší od jiných umělkyň a právě díky nim se stala nesmrtelnou.

Autor: Martina Bittnerová

Zdroj foto: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Kahlo.jpg