Na některé z nich vás pozveme. Neopomene ani několik přírodních památek.

Pokud se rozhodnete vyrazit na výlet na hrad či zámek, připravte si sebou do peněženky dostatek peněz. Vstupné stojí pro jednoho několik desítek korun (Chebský hrad, Švihov, Kunětická hora) až po více než sto korun (Konopiště, Hluboká nad Vltavou, Karlštejn, Blatná nebo Bouzov)

Pardubický zámek a Východočeská galerie

Pardubický zámek je nepřehlédnutelnou dominantou centra krajského města Pardubic ve východních Čechách. Zámek je ojedinělou architektonickou památkou ve středních Evropě. V zámeckých interiérech se zachovalo renesanční vybavení sálů, několik místností je vyzdobeno malbami a kazetovými stropy. Na zámku je umístěna Východočeská galerie a Východočeské muzeum, které návštěvníkům nabízí pět stálých expozic a je přístupné po celý rok denně kromě pondělí. Více na www.turistika.cz/mista/pardubice-zamek.

Zámek Trója

Zřejmě na místě původní osady Zadního Ovence nechal v létech 1678 až 1685 postavit zámecký areál Václav Vojtěch ze Šterberka. Spojitost zámeckého parku s dnešní ZOO dosud naznačuje klenutý podchod pod ulicí U trojského zámku. Výzdobu zámku určují jednak antické motivy, jednak horlivá oslava domu Habsburského, obojí v dobovém duchu promíseno. Na sluneční straně se ze zámku vstupuje na parkovou terasu ústředním schodištěm, zdobeným antickým sousoším; dost možná měl i motiv svržení Gigantů do propasti v době, která oslavovala porážku reformace v Čechách, jakýsi politický význam. Více na www.turistika.cz/mista/zamek-troja.

Zámek Kozel

Klasicistní lovecký zámek Kozel je v posledních letech nejnavštěvovanější památkou na Plzeňsku. Zámek stojí na svahu nad řekou Úslavou, 2 kilometry východním směrem od Šťáhlav. Zámek je možné navštívit v dubnu a říjnu jen o víkendech a svátcích a od května do září denně kromě pondělí.

Severní Čechy, Hřensko

Českosaské Švýcarsko je pojem, který turisté dobře znají. My dnes – obrazně řečeno – míříme přímo do jeho srdce – do soutěsek na malebné říčce Kamenici. Strmé pískovcové stěny, které vymezují údolí, zde zůstaly jako připomínka dob, kdy vše kolem nás bylo dnem prehistorického moře a ve kterém horotvorné procesy a především erozní činnost vody vytvarovaly údolí do dnešní podoby.  Více na www.turistika.cz/mista/hrensko-soutesky.

Boží muka u Svatotomášské studánky

Stvatotomášskou studánku, nebo též pramen, najdeme po levé straně svážnice vedoucí pod Velkým Plešným od přívozu ve Frýdavě (z Frymburku) na Svatý Tomáš. Samotný horský pramen je poměrně vydatný a v letních měsících při namáhavém výstupu na zříceninu Vítkův Kámen nabízí vítané osvěžení. Místo bylo znovu opraveno v roce 2002.  Více na www.turistika.cz/mista/bozi-muka-u-svatotomasske-studanky.