Golf je sport gentlemanů a platí v něm pravidla slušného chování. Dlouhou dobu byl pro ženy zapovězen, ale v dnešní době už se mu věnují doslova celé rodiny. Stejně tak už neplatí, že by zůstal jen zálibou horních deseti tisíc. Ostatně ještě před jedenadvaceti lety se považoval za buržoazní zábavu, která se nehodila pro socialistického pracujícího. Naštěstí tyto doby již dávno minuly a každý si může svobodně zvolit náplň svého volného času.

První krůčky

Mám doma golfového maniaka, který sleduje v televizi PGA tour, zná všechny hráče jménem a pečlivě pročítá tabulky  výsledků. Musím se přiznat, že jeho vášeň nesdílím, neboť mi utkání připadají doslova nudná. Ocením vždy jen hezké záběry na krajinu Jenomže co by našinec neudělal pro partnera.

A tak když se objevila možnost vyzkoušet si golf zdarma na hřišti, které jsme tři roky míjeli autem, využili jsme ji. Bohužel jako naschvál pršelo. Zachránila nás stříška cvičného drivingu, kde nám trenéři ukázali základní postoj a práci s holí. Podle jejich názoru se člověk musí cítit při hře pohodlně. Netuším však, pro koho je příjemný postoj s pokrčenýma nohama a mírně nahrbenými zády.

I otáčení holí se mi zdálo poměrně nepřirozené. Pohyb totiž vykonává u praváků pravé zápěstí a levá ruka musí zůstat v podstatě vypjatá. Odpalovala jsem jeden míček za druhým,  takže se tráva za chvíli bělela. Mezi bělavými hromádkami jezdil vozík, který je sbíral. Sláva technice.

Po dvaceti minutách  paní trenérka usoudila, že by mi to šlo a to samé prý i mému partnerovi. Někteří adepti se údajně napoprvé netrefí ani jednou. Zřejmě jsme se narodili pro golf. Každopádně jsem cítila pak kolena i  záda a díky tomu jsem pochopila zdravotní problémy Alexe Čejky, nebo Tigera Woodse. Golf skutečně bolí. Nicméně je určitě rozdíl odpalovat míčky a nebo se procházet od jamce k jamce za pěkného počasí na krásně upraveném hřišti, kde nechybí ani vodní překážky a nad hlavou svítí azurová modř.

Golfová škola

Žádný začátečník nemusí hned běžet do obchodu koupit si kompletní výbavu. Naopak by s tím měl počkat, než si skutečně ověří, že se chce tomuto sportu věnovat. Existují golfové školy, kde si zájemce projde celé hřiště, pochytá nějaké ty základy, a pak se teprve rozhodne, zda se stane členem klubu a podlehne límečkové vášni.

V současnosti dokonce probíhá akce s názvem „Hraj golf, změň život“, při níž se za vskutku příjemný poplatek 500 Kč získají tři padesátiminutové lekce s kvalifikovaným cvičitelem včetně zapůjčení holí a míčů. Tato akce také umožňuje udělat si zelenou kartu opravňující k hraní na hřišti jako takovém. Každý zájemce se musí totiž nejprve naučit pravidla.

Běžná tréninková hodina jinak stojí okolo 600 Kč. Odborníci doporučují opatřit si skutečně vlastního trenéra, nebo se o něj podělit s partnerem, či přítelem. Protože se tím pádem může individuálně věnovat oběma, díky čemuž se i naprostý laik naučí ten správný švih.Chyby se pak totiž velice špatně odnaučují.

Golfová výbava

Bag, nebo-li vak se základními holemi přijde na pět tisíc korun. Obsahuje jich dvanáct, ty se liší délkou a sklonem patky. Každou holí se hraje na jinou vzdálenost. Dále existují hole pro putování, tj. doražení míče do jamky – tzv. puttery a dobří hráči používají i tzv. drivery.

Pro začátek však stačí zcela určitě sedmička hůl, kterou za symbolickou částku okolo 50 Kč půjčují na každé recepci. Boty na driving vyjdou nejméně na 1500 Kč. Tato investice se ale vyplatí, protože běžné boty, i když se to nezdá, kloužou. A mohou tak zmařit veškeré úsilí o přesný úder.

Elegance především

Na golfové hřiště je zapovězeno vstoupit v džínovině, odjakživa zde platí poměrně přísná pravidla oblékání. Pro ženy skvělá příležitost, jak se módně vyřádit. Inspirovat se můžeme šatníkem světových hráčů a hráček. Stačí naladit správný televizní kanál, či se porozhlédnout po internetu.Ovšem jedná se spíše o styl konzervativní, a proto místo odvážných kraťásků volíme spíše pohodlné pláťáky. Muži nic nezkazí kombinací  kalhot a klasických bavlněných polokošil. Čapka na hlavu je pak nutná, zvláště v létě ani při golfu neriskujeme úžeh.

Autor: Martina Bittnerová