S obrovským zájmem veřejnosti se setkal již 2. ročník Equal Pay Day (EPD), který se uskutečnil 14. dubna 2011 v Praze v nákupním centru Palladium. Tato akce, která probíhá již tradičně v mnoha zemích světa, se koná v ČR díky Lence Šťastné, prezidentce neziskové organizace Business and Professional Women.

Proč právě EPD? Lenka Šťastná vysvětluje: „Staticky je dokázáno, že ženy v Česku aktuálně vydělávají v průměru o 26 % méně než muži. V posledních letech se navíc tento poměr meziročně zhoršuje a ČR v této statistice patří jedno z posledních míst v Evropě. EPD je veřejným prostorem, který se snaží na tuto nerovnost poukázat a snaží se vyvolat společenskou diskuzi o jejích příčinách

Připomenout si nerovnováhu mezd mužů a žen přišly do OC Palladium tisíce žen, které přilákal nejen bohatý kulturní program, vysoké slevy až 30 % ve vybraných obchodech určené pouze jim, ale také možnost seznámit se s významnými ženami českého businessu, kulturní či sportovní sféry. Mezi nejznámější patří česká herečka Milena Steinmasslová nebo plavkyně Yvetta Hlaváčová,

obchodní ředitelka penzijního fondu Stabilita ČSOB Jana Gabrielová, jednatelka Radia 1 Lenka Wienerová nebo Marta Guthová, členka představenstva Letiště Praha

Atraktivní kulturní program, uváděný herečkou Ilonou Svobodovou, podpořila rovněž řada významných hostí z řad mužů, namátkou herci Jiří Dvořák a Pavel Tesař nebo ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek.

Část programu, který uváděla moderátorka Štěpánka Duchková, byla věnována prevenci rakoviny prsu pod patronací sdružení MammaHelp, které pomáhá všem ženám postiženým touto zákeřnou chorobou.

EPD kromě jiného nabídl také možnost podpořit ty ženy, které na sobě chtějí dlouhodobě pracovat a rozvíjet svoji kariéru. Úspěšné ženy českého businessu  jako např. Kateřina Palková, generální ředitelka a předsedkyně představenstva společnosti Partners,  Lenka Zelingrová, výkonná ředitelka/partner společnosti Koučink Centrum, Rostya Gordon Smith, zakladatelka a ředitelka společnosti People IMPACT a celá řada dalších poskytly svůj volný čas ostatním ženám a prostřednictvím vybraných forem mentoringu se snažily podpořit osobní růst všech zájemkyň. Společně odpovídaly na otázky typu „Kam chci ve své kariéře dospět“ nebo radily v tématech jako je „Mateřství jako příležitost posunu v osobní kariéře“ nebo „Strach jako bariera v kariéře ženy“.

Součástí EPD již tradičně byla i prezentace mnoha partnerů, kteří podporují myšlenku reprezentovanou akcí EPD a snaží se pomáhat ženám v dosahování jejich životních cílů. Zásluhu na konání akce má rovněž NC Palladium, v jehož prostorách se celý program konal a řada obchodních partnerů, kteří nabídli vysoké slevy určené pouze ženám.

Lenka Šťastná, která byla s průběhem celé akce velmi spokojena, dodává: „ třetí ročník Equal Pay Day se bude konat za rok, v dubnu 2012“ a jak věří, opět se zajímavými osobnostmi a ještě bohatší programem.

www.equalpayday.cz