Nebo snad každý den z kanceláře řídíte svět, ale po návratu domů vás ještě čeká vaření a psaní úkolů s dětmi? Máte pocit, že nestíháte, jste vyčerpaná, chcete se špičkovou pozicí praštit a jít raději rovnat rohlíky do regálu? Říkáte si, že mateřství a kariéra jsou absolutně neslučitelné?

Ano, ty tam jsou časy, kdy žena doma opečovávala krb a vychovávala své ratolesti. Ty tam jsou doby, kdy žena mohla o vyšším vzdělání a řídicích pozicích pouze snít. Generace feministek před námi nám vybojovala právo volit a místo na pracovním žebříčku, ale zároveň nás postavila do role, kdy máme pocit, že pokud chceme všechno, tak nakonec máme jen kruhy pod očima a prášky na nervy v lékárničce.

Stojíte před podobně těžkým rozhodnutím – dítě, nebo kariéru – a hledáte šalamounské řešení?

Zkuste si přečíst knihu od první ženy Facebooku Sheryl Sandberg – Opřete se do toho. Ženy, práce a vůle uspět. Nečekejte však návod na to, jak při přípravě večeře napsat s dětmi úkoly a při luxování si nalajnovat novou firemní strategii. Těšte se spíše na zpověď ženy, která získala významné postavení v rychle se rozvíjející společnosti. Sheryl se s lehkým humorem podělí o neúspěchy, strachy i selhání a dodá vám odvahu sáhnout po ředitelské pozici. Své zkušenosti podkládá řadou faktografických výzkumů, takže si i na číslech ověříte, že ženy stále vydělávají pouze zhruba 1/7 – 1/8 toho, co muži. Že ještě pořád většinu top manažerů, hlav států a politiků najdete mezi pány. Že zatím je to prostě tak.

Vězte, že je hodně náročné zastávat vysoký post, ještě než vůbec dojde na samotné narození potomka. Jednání se špatně vede, když vám dítko tlačí na močový měchýř, nebo někdo použil příliš silného parfému. A po samotném porodu se nebojte požádat svého partnera o pomoc – strasti i slasti rodičovství a péče a domácnost se přece jen lépe táhnou ve dvou.

Sheryl Sandberg přiznává, že jí osobně velmi pomohlo privilegované postavení – dosáhla vzdělání a měla konexe. Chápe, že ne před každou ženou se rozprostírají podobné možnosti a že ne každá touží po práci prezidentky. Tvrdí ale, že zvýšení počtu žen ve vedoucích pozicích napomůže vylepšit postavení a otevře nové příležitosti pro všechny ženy.

Článek připravilo online klenotnictví Eppi.