velmi snadno se nechá zlákat do blízkého stánku, slibujícího zahřátí horkým grogem. Zklamání, které se pak může dostavit při zjištění, že místo poctivého životabudiče dostal pouze vývar z rumové tresti, bývá horší, než samotný mráz. Podobný pocit postavený na stejných principech si můžete také prožít, když při procházce kolem kina narazíte na plakát k novému filmu Bruce Robinsona – „Rumový deník“ a necháte se nalákat na zvučná jména.

Naneštěstí, ani voňavý příslib osvědčených stálic jakými jsou Johny Depp, Aaron Eckhart nebo Giovanni Ribisi nezaručuje poctivý koktejl. Ve výsledku totiž film podle knižní předlohy  Huntera S. Thompsona (autor předlohy filmu Strach a hnus v Las Vegas) vyznívá právě spíš jako ošizený nealkoholický punč.

Film je zasazený do roku 1960 a Johny Depp (novinář Paul Kemp) se v něm ani tentokrát nevymaní ze svojí oblíbené dvojkombinace rumu a Karibiku. Bohužel, na rozdíl od roztomilé postavy piráta Jacka Sparrowa z „Pirates of the Caribbean“, role zkrachovalého pisálka tady nemá k svojí exhibici ten nejlepší prostor.

I když scénáři rozhodně nelze upřít nedostatek rozervanosti a psychedilických scén, k čemuž skvěle přispívá využití hudby Christophera Younga, kromě silného dojmu z představitelky hlavní hrdinky Chenault  – Amber Herd si toho z kina příliš neodnesete. Snímek ve vás svým charakterem možná může zanechat nějaký pocit, ale pokud by se vás někdo zeptal, o čem vlastně byl, jen těžko budete hledat vysvětlení. Rumový deník tedy svojí náplní koresponduje s názvem a jeho shlédnutí klidně můžete nahradit pořádným večírkem.

Shodná bude zřejmě i pachuť v ústech, kterou v případě filmu vyvolá patetický konec, ve kterém Johny Depp odjíždí na jachtě konat dobré věci, směrem k zapadajícímu slunci. Jako ideální tedy nakonec vyznívá kombinace obojího. Pokud neočekáváte velký kulturní zážitek, chcete si v kině odpočinout a možná se i chvílemi zasmát, kopněte do sebe pár panáků rumu a vyrazte na „Rumový deník“.

Rumový deník – „THE RUM DIARY“

Premiéra v ČR – 8.12.2011