Je za tím chemie, která musí fungovat stejně, ať se jedná o vztah ženy a muže, či ženy a jejích šatů. Podobně jako o partnera i o šaty se musí pečovat.

Vztah ženy a šatů začíná už ve chvíli, kdy je poprvé uvidí, prohloubí se ve chvíli, kdy je poprvé oblékne a zpečetí při dalším nošení. Abyste mohla šaty nosit opakovaně a co nejdéle, je potřeba se o ně postarat a vrátit jim dokonalý servis, který vám poskytnou.

První praní musí být jemné 

Jisté pochybnosti vás mohou zachvátit ve chvíli, kdy dojde na první praní. O to větší pokud jsou šaty vícebarevné, z více typů materiálů, zdobí je aplikace nebo jsou dlouhé až na zem. U plesových i letních i společenských šatů však platí stejné pravidlo, buďte jemná a něžná.

Řiďte se cedulkami, které na sobě šaty mají. Je na nich uvedeno, z jakého materiálu jsou ušity a také informace o tom, jak je prát nebo čistit. Dozvíte se z ní také i to, jestli šaty můžete dát do sušičky, většinou do sušičky šaty nepatří, protože by se použité materiály mohly srazit. Šaty tedy pověste na ramínko a nechte volně uschnout.

Šaty po večírku, které na sobě nemají viditelné skvrny od jídla nebo pití můžete vyprat v pračce (pokud to cedulka dovolí). Pračky obvykle mívají program pro ruční praní. Pokud budete prát šaty v pračce, převraťte je naruby, odepněte pásky a ozdoby, které jdou odepnout, a perte na 30 °C.

Do pračky použijte gelový prostředek na praní, prášek by se mohl usadit na látce. Na aviváž však zapomeňte, ta látku rozvolňuje a šaty by mohly ztratit tvar.

Večírek byl trochu bujarejší než jste předpokládala a na šatech zůstaly skvrny? Nemusíte se o šaty bát, fleky se dají odstranit. Flek na šatech potřete navlhčeným hadříkem s jelením mýdlem a nechte alespoň hodinu působit. Mýdlem můžete jemně odstranit i špínu z lemu na šatech. Předeprané šaty pak můžete vyprat v pračce.

Když se nesmí prát v pračce, pošlete je do čistírny

V případě, že je na cedulce uvedeno, že šaty do pračky nepatří, pak je pošlete do čistírny. V čistírně používají tzv. suché čištění, známé také jako chemické čištění. Mnoho látek, které se používají na šití plesových šatů je totiž potřeba takto čistit, protože vodu nesnáší. Profesionálové v čistírně se postarají o to, abyste mohla své oblíbené šaty nosit, co nejdéle.

Do čistírny však nemusíte chodit, stačí si na webu Cleany.cz najít ve formuláři typ šatů, který chcete vyčistit a poslat je do čistírny. Spolu s nimi můžete poslat do čistírny i další kousky z vašeho šatníku, halenky, blůzy, košile, bundy i kabáty. Kurýr si u vás oblečení vyzvedne a čisté zase přiveze zpět.

Až budou vaše šaty zase krásně čisté, dopřejte jim ještě trochu vůně a ochrany před hmyzem. Než je uložíte do skříně, postříkejte je levandulovým sprejem, ten pomůže ochránit šaty před nájezdy molů. Potom je dejte do ochranného obalu, který vám pomůže šaty ochránit před prachem.