Odpověď není tak jednoznačná, jak by se na první pohled mohlo zdát! U každého to totiž funguje jinak. Někde stačí pouhé zvýšení fyzické aktivity, aby se dosáhlo kýžených výsledků. Ale jinde bude potřeba podrobný fitness plán.

Než se dostaneme dál, pojďme se podívat na to, jaký je rozdíl mezi fyzickou aktivitou a cvičením.

Fyzická aktivita

Uklízení je fyzická aktivita, ale není to cvičení. Jednoduše řečeno, fyzická aktivita je pohyb těla, které zahrnuje kontrakci svalů. Všechny aktivity, které děláme během dne a které zahrnují pohyb, jako jsou chůze, zvedání, uklízení a práce na zahradě, jsou příklady fyzické aktivity. Většina lidí provádí každý den alespoň několik fyzických činností, aniž by si to vůbec uvědomovala. Například stání a vaření nebo chůze na poštu vyžadují základní pohyb.

Zkuste si sepsat seznam aktivit, které během dne děláte, možní vás překvapí, kolik jich je!

Cvičení

Cvičení je specifická forma fyzické aktivity, která je plánovaná, účelná a prováděná se záměrem dosáhnout specifických změn v těle, jako jsou silnější svaly, lepší flexibilita nebo kardiovaskulární funkce. Tanec, plavání, jízda na kole a běh jsou příklady cvičení.

Cvičíte nebo jste aktivní?

Mezi cvičením a fyzickou aktivitou může být tenká čára, takže nejlepším způsobem, jak zjistit, zda jste právě aktivní, nebo zda cvičíte, je provést test řeči.

  • Pokud můžete při provádění činnosti snadno mluvit, jste prostě aktivní.
  • Pokud potřebujete popadnout dech a je pro vás obtížné mluvit, pak cvičíte.

Je to intenzita prováděné činnosti, která určí přínosy pro zdraví, které z ní získáte.

Podívejte se na tyto čtyři komponenty fyzické zdatnosti a pochopíte, proč je cvičení stejně důležité jako fyzická aktivita:

  • Kardiorespirační vytrvalost
  • Svalová síla
  • Svalová vytrvalost
  • Flexibilita

Ačkoli je možné všechny tyto fitness komponenty řešit fyzicky aktivním životním stylem, cvičební program vám může pomoci dosáhnout ještě lepších výsledků.

Jak začít cvičit

Zvyšování množství fyzické aktivity v každodenním životě je dokonalým způsobem, jak začít na cestě k zdravějšímu a šťastnějšímu životu. Pokud ale opravdu chcete dosáhnout vyšší kondice, budete do svého rozvrhu muset začlenit několikrát týdně strukturované a energičtější aktivity.

Klíčem ke zdravému a aktivnímu životnímu stylu je vybrat aktivity, které vás opravdu baví. Postupem času můžete zvýšit intenzitu a možná i dobu trvání. Pamatujte, že vaše tělo je jedinečné a porozumění vašim zdravotním potřebám (nikoli potřebám vašich sousedů) vás udrží na správné cestě ke zdravému životnímu stylu.