je ideální zvolit formu živnostenského oprávnění. Přečtěte si tipy jak si nejprve vlastní podnikání zařídit a jak ho poté dále rozvíjet.

Zamiřte na živnostenský odbor

Vaše podnikatelská cesta začíná na živnostenském úřadě obecního úřadu, kam trvalým bydlištěm přináležíte. Pokud má váš úřad možnost objednání na určitý termín a hodinu, rozhodně toho využijte. Vyhnete se tak nepříjemným frontám a pracovnice úřadu bude také lépe naladěná, když k ní zamíříte hned brzy po ránu.

Pokud budete vybírat z živností vázaných nebo koncesovaných, budete potřebovat náležitá potvrzení o praxi, vyžadovaném vzdělání atp. U volných živností je situace mnohem jednodušší – stačí si vybrat o kterou nebo které máte zájem (zápis více živností najednou vás vždy vyjde na 1000 Kč, každý další zápis opět 1000 Kč). Pokud chcete mít v živnostenském rejstříku i vysokoškolské či jiné tituly, vezměte s sebou i diplomy.

Pracovnice odboru s vámi v kanceláři vyplní všechny potřebné dokumenty, které by pak měla elektronicky poslat na vědomí správě sociálního zabezpečení a vaší zdravotní pojišťovně. Nelze se na to ovšem 100% spoléhat a lepší je tyto instituce alespoň pro jistotu kontaktovat, zda vaše doklady v pořádku dorazily. Oběma institucím pak budete každý měsíc posílat zálohové platby – tzv. povinné odvody na soc. a zdravotní pojištění.

Vše pro vlastní byznys

Za několik dní vám poštou přišlo živnostenské oprávnění a je na čase skočit po hlavě do podnikání. Pusťte se do zařizování kanceláře či provozovny, a pokud zatím nemáte žádné zákazníky, začněte se po nich shánět. Zařiďte si ihned spolehlivý internet, kde začnete inzerovat (např. pomocí systému Google Adwords) nebo nabízet své služby na specializovaných portálech (firmy.cz, navolnenoze.cz, remeslnici.cz).

Všechny vynaložené náklady na nákup vybavení nebo zavedení vysokorychlostního internetu si veďte v záznamech spolu s fakturami a účtenkami, abyste si je pak na konci daňového období mohly odečíst ze základu daně. Případně můžete využít jeden z výhodných paušálních odpočtů, které se podle živnosti pohybují mezi 30-80 %.

Snad vám naše rady pomohly a přejeme mnoho štěstí, zisků a spokojených zákazníků, kteří vás rádi doporučí dalším.