název akce: EQUAL PAY DAY – DEN ROVNOSTI PLATŮ „ženy ženám a nejen jim“

datum konání akce: 12. 4. 2012
kde: DŮM MÓDY a Václavské náměstí
symbol: červená kabelka, taška nebo peněženka

EKONOMICKÉMU A HOSPODÁŘSKÉMU RŮSTU NAŠÍ SPOLEČNOSTI POMŮŽE ODSTRANĚNÍ ROZDÍLŮ V PLATECH ŽEN A MUŽŮ

Každý z nás ví, co je to ekonomická a hospodářská krize. Mnozí ale netuší, že ekonomickému a hospodářskému růstu naší společnosti můžeme pomoci odstraněním rozdílů v odměňování žen a mužů. Ženy totiž hrají zásadní úlohu v evropské zaměstnanosti a hospodářském růstu a jejich dovednosti a talent jsou pro ekonomický a hospodářský rozvoj nezbytné. To se ale bohužel neodráží v jejich odměňování ani na trhu práce. Podhodnocování práce žen a nedostatečné využívání jejich dovedností, znamená ztrátu jednoho ze zdrojů pro ekonomiku a společnost. Odstranění rozdílů v odměňování tedy nepřináší prospěch pouze zaměstnancům, ale i zaměstnavatelům a v konečném důsledku celé společnosti.

„Existuje teorie tří „W“. Ekonomové tvrdí, že tři „W“ jsou tři určující síly v 21. století. Je to „w“ jako weather (počasí), „w“ jako web (internet) a „w“ jako women (ženy). Ačkoli jsou ženy v pojetí ekonomů chápány jako velmi důležité, v praxi to tak často nevypadá,“ říká Ing. Lenka Šťastná, prezidentka organizace Business and Professional Women. Platy mužů a žen se totiž liší, a to v rámci celé Evropské unie. V České republice vydělávají ženy o 26,2% méně než muži, což není vůbec povzbudivé. „Cílem akce, která se letos bude konat 12. 4. 2012 v Domě módy a na Václavském náměstí, je vyvolat veřejnou diskuzi nad příčinami tak velkého rozdílu mezi platy právě u nás a také příležitost motivovat ženy k jejich dalšímu osobnímu rozvoji. Svůj život máme ve svých rukách,“ dodává Šťastná.

Stejně jako v minulých ročnících budou mít návštěvnice akce možnost se prostřednictvím mentoringu setkat s úspěšnými manažerkami a podnikatelkami z různých oborů a získat od nich cenné rady. Mentoring je forma poradenství a podpory poskytovaná zkušenou osobou (mentorem), což je někdo, kdo ví, jak na to a je ochotný se o informace podělit. Smysluplné diskuze povedou mentorky – ženy, které mají co říct, uspěly ve svých oborech, zastávají vysoké manažerské pozice jak ve státní, tak v podnikatelské sféře.

Mezi mentorkami se objeví mnoho zajímavých, inteligentních žen, se kterými bude možné probrat širokou škálu témat. Jednou z nich bude například Jana Gabrielová, obchodní ředitelka penzijního fondu Stabilita ČSOB, která bude řešit téma „Mohou být ženy teamovými hráči? Jak bychom všechny měly prospěch ze spolupráce?“, dále Lenka Zelingerová, výkonná ředitelka společnosti Koučink Centrum povede mentoring na téma „Podnikání – co obnáší z pohledu ženy? Jak si podpořit sebedůvěru a odpovědnost? Co vlastně chci?“ nebo Lenka Kousková, oblastní ředitelka společnosti Fincentrum, která bude diskutovat na téma „Finanční gramotnost pro ženy“.

Na mentoring se může přihlásit každá žena, která se zajímá o svůj profesní a osobní růst, stačí si vybrat mentorku (seznam mentorek a jejich profily naleznete na www.epdcr.cz, www.bpwcr.cz nebo na http://www.facebook.com/equal.pay.day.czech). V den konání akce je možné se přihlásit přímo v Domě módy, ovšem bez garance volného místa u stolu mentorky s daným tématem. Mentoring bude probíhat odpoledne od 14 do 15 hodin a od 16 do 17 hodin.

Equal Pay Day – Den rovnosti platů „ženy ženám a nejen jim“ ale nenabízí pouze mentoring. Připraven je i bohatý kulturní program. Těšit se můžete například na hudební vystoupení Ondřeje Rumla, módní přehlídky nebo děti z dětských domovů. Nezisková organizace Business and Professional Women – (letošní ročník) totiž podporuje Nadační fond Plaváček, který pomáhá nadaným a talentovaným dětem z dětských domovů.  Zajímavá je také podpora nového projektu Charitky. Od 14 hodin budou také moci účastnice, které se prokážou symbolem akce – červenou taškou, využít slevy, které nabídnou vybrané obchody v Domě módy. Červené tašky s dárky uvnitř jsou připraveny pro prvních pět tisíc účastnic. Na závěr programu se také organizátorky za podpory účastnic akce vytvořit světový rekord v největším počtu žen s červenými taškami.

www.bpwcr.czwww.equalpayday.cz