Často sedíme špatně, což nám může přivodit bolesti v bederní, hrudní či krční páteři, výjimkou nejsou bolesti hlavy, snížená aktivita, únava a malá produktivita.

Problémů pramenících z nepřirozeného způsobu sezení se můžeme poměrně snadno zbavit. Stačí si osvojit aktivní sezení.

Většinou máme tendenci se usadit do pohodlné polohy a tu příliš neměnit. Tím, že si sedneme na židli, opřeme záda o opěrku, sedíme pasivně. Sezení vede k jednostrannému statickému zatížení páteře a kloubů. Při pasivním sezení na nevhodné židli (rovný sedák s ostrou hranou) dochází k útlaku cévních a nervových svazků v podkolení. Sezením je utlačována i nervová pleteň v tříslech. Při sezení u počítače máme tendenci předsunovat a trochu zaklánět hlavu, čímž zase trpí krční páteř.

Naše tělo potřebuje pohyb a zapojovat ty svaly, které mají na starost zpěvňovat páteř a držet ji v přirozené pozici. Základem aktivního sezení je měnění poloh.

Jak správně sedět?

Tělo máme vzpřímené, hlavu táhneme temenem vzhůru, bradu máme lehce zasunutou ke krku (možná znáte pod pojmem dvojitá brada). Ramena táhneme dolů a do šířky. Pánev je blíže k opěradlu a lehce nakloněná vpřed. Plosky nohou se dotýkají podlahy a nohy máme mírně od sebe. Kolena by neměla být výš než kyčle.

Toto sezení není úplně přirozené a byť je správné, měli bychom tělu občas dopřát relaxaci. Občas se tak opřete o židli a zádům ulevte.

Rehabilitační míč ano, ale ne celý den

Tento míč zajišťuje aktivní sezení. Vede ke správnému držení těla a ke zpevnění břišních a zádových svalů. Míči chybí opěrka zada rukou, a proto bychom na něm neměli sedět déle než dvě hodiny. V opačném případě bychom mohli záda přetížit.

V týmu stačí jen pár míčů, které mohou mezi zaměstnanci v průběhu dne kolovat. Pozor však na správnou velikost míče.

5 pravidel pro výběr pracovní židle

  • Nevybírejte židle se statickým sedákem
  • Sedák nesmí tlačit do podkolení a musí mít (ideálně polohovatelné) područky
  • Musí mít snadno pohyblivá kolečka (nejlépe pět)
  • Musí odpovídat vaší postavě
  • Musí být pohodlná i při celodenním sezení

 

Martina M.