Světový den bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Cílem tohoto dne je celosvětově propagovat prevenci pracovních úrazů a nemocí z povolání.

Důvod je jednoduchý, na celém světě jsou nemoci z povolání a poškození zdraví z práce hlavní příčinou úmrtí spojených s prací. Nedostatečná prevence nemocí z povolání má negativní vliv nejen na pracovníky, ale i na společnost jako celek, která následně musí nést náklady.

Prevence je efektivnější a finančně výhodnější než zdravotní péče a rehabilitace. Jako každý rok, také letos připravila Mezinárodní organizace práce zprávu, která slouží jako zdroj faktických podkladů pro téma kampaně.

Školení jako prevence rizik

Součástí prevence je pravidelné pořádání školení zaměstnanců o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci (BOZP). Školení o právních a ostatních předpisech BOZP zajišťuje zaměstnavatel.

Za zajištění školení zaměstnanců právních a ostatních předpisech k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci odpovídá zaměstnavatel, případně vedoucí zaměstnanci. Účast všech zaměstnanců na školení je povinná. Školení se konají v rámci pracovní doby. Pokud je zaměstnanec v době školení nepřítomen, je nutné vyhlásit náhradní termín a provést školení dodatečně.

Při určování obsahu jednotlivých forem výchovy k BOZP je zaměstnavatel povinen zohledňovat současný stav BOZP a respektovat přitom všeobecně závazné právní a ostatní předpisy k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví, bezpečnosti technických zařízení a předpisy stanovující pracovní podmínky.

Během školení je potřeba věnovat se i obecným zásadám upravujícím bezpečné chování zaměstnanců na pracovištích.

Školení jako ochrana zaměstnavatele

Školení zaměstnanců má také důsledky pro odškodnění pracovních úrazů. Pouze v případě, kdy zaměstnavatel prokáže, že zaměstnanec byl řádně proškolen, může se pak úspěšně vyvinit ze své odpovědnosti za úraz zaměstnance.