Bavorské lázně se staly fenoménem. Lázeňský trojúhelník pod Pasovem je přímo proslulý. Městečko Bad Birnbach leží ale trochu ve stínu svých slavnějších kolegů. Nenajdete tu okázalost a pouze nejluxusnější hotely. Přitom i tady si můžete vychutnat účinky termální vody, která navíc teď v zimě báječně zahřeje promrzlé tělo.

Birnbach působí značně neuspořádaně. O správném centru lázní má asi většina trochu rozdílné představy. Stejně podivně vypadá i samotný areál Rottal therme. Přitom vznikl na ploše bývalého sadu.

V tomto případě se ale nepoddávejte prvnímu dojmu a vstupte. Místní vrty sahají do hloubky okolo 1 600 metrů, tudíž původní teplota čerpané vody je až sedmdesát stupňů. Má skutečně výborné účinky na lidské zdraví.

Rottal therme tvoří dva samostatné komplexy – Terapiebad s léčivým zaměřením a Vitarium s atrakcemi jako plavání v proudu, či saunový svět. Můžete si klidně zvolit kombinaci obojího, ovšem málokdo chce přebíhat mezi budovami a neustále se převlékat.

Při přechodu mezi jednotlivými zónami se musíte identifikovat čipem. Vypadá jako umělohmotné hodinky a uloží se na něj váš příchod a zároveň i doba odchodu. Pokud překročíte zakoupený čas, budete doplácet. Neexistuje zde oblíbené české pravidlo– nějak to ukecáme. Díky tomu je zde ale pořádek a čisto. Vše funguje, jak má.

Ve Vitariu si vyzkoušíte slanou lagunu. Sůl nemilosrdně okouše i sebenepatrnější ranku na těle. V jiné místnosti vás určitě upoutají bazénky u stěn střežené sochami bohyň. Uprostřed prostoru stojí větší bazén a nad ním spatříte komůrku s relaxační hudbou a koupelí pro nohy. Vodních ploch tu objevíte daleko více a s různou teplotou. Stačí si jen vybrat.

V saunovém světě se pohybujete výhradně nazí. Mají tu klasické finské sauny, parní koupele, a dokonce si lze vyzkoušet i himalájskou jeskyni, v níž chodíte kolem solného hranolu. Sousedí se solnou jeskyní, která je příjemně vyhřátá. Když vás horký vzduch omrzí, můžete se svlažit vodou. Třeba ve vířivce. Architekt ji nesmyslně umístil ke vchodu do bistra.

Jenomže v Birnbachu je téměř vše neobvyklé. Chvíli trvá, než si zvyknete, ale pak zjistíte, že jste si náramně odpočinuli. A určitě se sem příště vrátíte znovu. Lázně mají silně návykový efekt.

Autor: Martina Bittnerová

foto: www.badbirnbach.de