Díl 1. – Ayurveda: něco o teorii…

Pečujete ráda o své tělo? Hledáte zdroje síly a kondice? Chcete zažít něco nového? Zkuste ayurvedu. V  Indii ji znají tisíce let a její sláva roste čím dál víc…

Tento třídílný seriál vás stručně provede základními informacemi o ayurvedě. Zároveň zprostředkuje osobní zkušenost, kterou autorka seriálu měla možnost získat během pobytu v německém ayurvedskem centru.

Vyrovnanost životní energie

Co ayurveda nabízí? Vyrovnání vašich energií (tzv. dóš). Výsledkem této harmonie je zdraví, dobrá kondice i nálada.

Jste přepracovaná? Dělá vám starosti stárnutí vašeho těla? Potřebujete nabrat energii? Nedaří se vám otěhotnět? Ayurveda pomůže.

Co patří mezi ayurvedské pilíře? Kvalitní strava, detoxikace těla pomocí speciálních masáží a pravidelné cvičení jógy.

Detaily vašeho života

Na rozdíl od západní medicíny se ayurveda na člověka dívá celistvě. Nevidí jen vaše tělo, ale celek včetně duše. Diagnostika od ayurvedského lékaře? Nečekejte běžná vyšetření. Krevní tlak, tělesná váha, krevní obraz nehrají roli. Lékaře zajímá preference chutí, snášenlivost chladu, způsob řešení stresu, suchost pokožky. Vaše oči a pulz. Sleduje tělo, emoce a vnímání. Řeší zdánlivě nesouvisející detaily života. Teprve potom určí váš diagnostický typ (pitta, vata, kaffa) a připraví individuální léčebný program.

Olejem nešetřit!

Čím je originální ayurvedská masáž? Používá se při ní mimojiné velké množství nahřátého oleje. Provádí se dvěmi masérkami současně a trvá minimálně dvě hodiny. Výsledkem je výrazná detoxikace organizmu s několikanásobným účinkem oproti klasické masáží.

Obvykle se masíruje celé tělo, ale typická pro ayurvedu je procedura Shirodara – pomalé stékání nahřátého oleje doprostřed čela nebo olejová masáž krku ramen a hlavy včetně vlasů.

Toto velmi stručně k teorii. Shrnuto – ayurveda je východní cesta k harmonickému životu pomocí vyrovnávání duševní i fyzické energie. Toto se děje pomocí identifikace vašeho ayurvédského typu. Na typ navazuje změna jídelníčku včetně pitného režimu, ayurvédské procedury a fyzická cvičení.

Jak návštěva takového ayurvédského centra vypadá konkrétně, co se dá zažít a k jaké změny na těle pocítíte? Jak vypadá vyšetření indickým ayurvedským lékařem? Proč upíjet během dne horkou vodu a jak vypadají synchronní olejové masáže? Dočtete se v následujícím – druhém dílu seriálu o ayurvedě…

Autor: Mgr.Lucie Nápravová, Trustframe.cz