Máte pocit, že se z množství pracovních úkolů nemůžete na nic pořádně koncentrovat?

Budíte se v noci hrůzou a strachem, co vás zase čeká? A kde vzít energii na život mimo práci?

Dýchejte

Stává se vám, že vás najednou přepadne stres? Omluvte se a běžte se nadýchat. Ideálně jděte ven, chvíli se projděte a u toho zhluboka dýchejte. Pokud nemůžete jít ven, najděte si klidný koutek, ptrotáhněte se a alespoň třikrát udělejte hluboký nádech a výdech. I pouhé nadechnutí vás dokáže neuvěřitelně zklidnit.

Určete pravidla

Na většinu z nás se během dne valí jedna věc za druhou. E-maily, telefony, nečekané návštěvy kolegů, náhlé schůzky nás dokáží vytrhnout z kontextu, tak že se vůbec nedokážeme soustředit. Navíc nás dokáží zahltit tak, že vůbec nevíme co s nimi. Postupujte klidně a stanovte si pravidla. Naučte kolegy, kdy se na vás mohou obracet a jak. Náhlé záležitosti, které jste schopni vyřešit hned. Nebudou vás tak zbytečně zatěžovat po zbytek dne. Pokud nechcete být rušeni, vypněte telefon. Poté si stanovte třeba hodinu, kdy budete telefonovat a vyřídíte všechny zmeškané hovory. Další hodinu si stanovate pro vyřizování pošty.

Dopřejte si přestávky

Je dokázáno, že když se intenzivně soustředíme na práci 90 minut, po kterých následuje krátká pauza, snadněji se zbavíme nahromaděného stresu a osvěžíme se. Bez přestávek zkrátka nelze pracovat. Hned ráno si přesně stanovte, kdy si dopřejete deset minut na protažení a kdy se vypravíte na oběd. Nezapomeňte také na odpolední kávu. Odpočinek potřebuje každý, tak se za něj nestyďte, vypněte telefon a běžte mimo kancelář.

Neberte si to osobně

Váš pocit, že v práci právě prožíváte silně stresující události, je obvykle subjektivní interpretace, ktrou často vidíme přes filtr pochybností o sobě samém. Zaplašte tyto myšlenky a zkuste na to podívat s odstupem. Zaujměte objektivní pohled. Díky tomu si přestanete brát věci osobně a budete více nad věcí.

Udělejte si v úkolech jasno

Pokud máte najednou několik deadlinů a rychle se vám mění priority, může být těžké určit, co je opravdu důležité a proč. Dejte si chvíli a jasně si tyto priority stanovte. Nejprve zpracujte ty, které pro vás mají největší význam.

Nechte práci v práci

To se samozřejmě snadno řekne, ale těžce dělá. Raději zůstaňte v práci o hodinu déle, než abyste šli domů s pocitem, že jakmile uspíte děti, musíte zase na chvíli sednout k práci. Díky tomu se budete v osobním životě cítit lépe.

Důvěřujte si

Když si budete více důvěřovat, budete mít vyšší sebevědomí a jen tak vás něco nerozhodí. Berte na vědomí, že jestliže se spoléháte na to, jak vás vnímají ostatní, stresuje vás to mnohem víc.

Dobře spěte a jezte

Také jídlo a spánek ovlivňuje stres. Choďte spát pravidelně ve stejnou dobu. Hodinu před usnutím nekoukujte do monitoru, když už, nastavte si teplé světlo. Před spaním vypijte meduňkový čaj a dobře si vyvětrejte. Přes den jezte pravidelně a vyhýbejte se tučným a těžkým jídlům, které vás nebude namáhat. K snídani si dejte vejce, v obědu salát s kuřecím masem a k večeři celezrnné pečivo se zeleninou. Ke svačině jezte ovoce, ořechy a semínka. Dodají vám potřebnou energii.

Sandra Š.