Hlavně to již neodkládejte. Jde to vždy a v každém věku.

Přečtěte si 5 tipů, jak se anglicky naučit rychle.

 

  • Nebojte se mluvit

Možná to zní banálně, ale divili byste se, kolik dobrých angličtinářů se bojí prodat to, co se naučili. Pokud patříte mezi ně, odhoďte zábrany a začněte mluvit. Nejčastější příčinou strachu je nejistota, že budete mluvit gramaticky špatně a budete se před někým lépe mluvícím cítit trapně. Anglicky ale na světě komunikuje spousta lidí a nejste sami, kdo není rodilý mluvčí. A právě konverzace s někým, kdo mluví lépe než vy, je nejsnazší způsob, jak si vylepšit angličtinu.

  • Zapomeňte na gramatiku

Jakmile začnete mluvit, zjistíte, že abyste udrželi plynulý rozhovor nemáte čas na to dlouze přemýšlet nad větnou skladbou. Když mluví váš učitel nebo jiný rodilý mluvčí soustřeďte se na celé fráze. Vůbec nevadí že nerozumíte některému slovíčku. Přes 90% pochopíte z kontextu nebo ještě lépe, vybavíte si je zpětně až v budoucnu, při používání jiných frází. Angličtina je jednoduchý jazyk a časem přijdete na to, že místo pro správné slovo dříve vycítíte, než abyste ho dolovali nabiflované z paměti. Česky také mluvíte správně a kolik toho z naší gramatiky dokážete vysvětlit.

  • Koukejte na televizi

Naladíte zahraniční zpravodajské kanály? Koukáte na filmy a seriály v angličtině? Dobře, ale vypněte si ty titulky. Dění ze světa je skvělé v tom, že stejné zprávy znáte i v češtině. Víte tak kontext událostí a můžete se soustředit na angličtinu reportérů. Ekonomické zpravodajství zase prověří vaší business english. Filmy jsou někdy bez titulků náročnější, ale pokud vytrváte, za chvíli se váš mozek přepne do angličtiny a začnete skutečně lépe rozumět. Dobrou variantou je i poslech mluveného slova do sluchátek, vaše smysly se zbystří a naučíte se dobře pracovat s přízvukem.

  • Zapište se na kurz angličtiny
    Je hodně jazykových škol, ale méně tech opravdu kvalitních. Hledejte takový kurz, jaký je šitý na míru vašim potřebám. Potřebujete zlepšit svojí obchodní angličtinu? Nebo připravit na Cambridge certifikát? Zaměřte se na konkrétní problém a pracujte na něm. Jen v Praze je takových kurzů angličtiny několik desítek a je jen na vás jakou úroveň si zvolíte.
  • Testujte si své znalosti
    Testy jsou dobré v tom, že můžete reálně sledovat své pokroky. Zaměřte se v nich na gramatickou část a váš psaný projev. Na internetu je celá spousta testů a nezapomínejte, že můžete hledat i na zahraničních webech. Není nic lepšího, než když zadání i vyhodnocení je v angličtině. Testy jsou obvykle zdarma i na stránkách jazykových škol, kde vám podle výsledků doporučí vhodný kurz.

Co budete ale především potřebovat je dobrou náladu a chuť se učit novým věcem. Neodkládejte se zdokonalit v angličtině. Jde to vždycky a v každém věku!