s hudební skupinou Golden Kids po boku Heleny Vondráčkové a Václava Neckáře. Posléze získala ocenění zlatého slavíku, a to celkem třikrát. Přitom se ke zpěvu dostala pouhou náhodou. Řeč je o Martě  Kubišové.

Její pěvecká dráha však záhy skončila v roce 1970, kdy jí byla zakázána umělecká činnost. Podepsáním Charty 77 ještě více rozvířila zájem o svou osobu. Aby vůbec přežila, živila se lepením sáčků na hračky.

Se zpěvem však docela neskončila. Natočila lidové písně pod názvem Zakázaní zpěváci druhé kultury. Veřejně však nevystupovala.

V osmdesátých letech min. století byla zaměstnaná jako referentka. Její pracovní dráhu však ovlivňoval neustálý zájem StB. Po dlouhé veřejné odmlce opět vystoupila v r.1988. Jednalo se o zazpívání státní hymny v rámci povolené demonstrace na Kroupově náměstí v Praze.

Ke své veřejné pěvecké dráze se vrátila až díky Sametové revoluci v r. 1989. Vzpomeňme její originální podání Modlitby pro Martu zazpívané z balkonu budovy Melantrichu na Václavském náměstí.

Poté krátce vstoupila na politickou scénu, kdy kandidovala za Občanské fórum. Na svůj mandát však rezignovala. Svoji budoucnost nasměrovala na koncertování a začala moderovat pořad Chcete mě?

V současné době pořádá recitály, vystupuje v muzikálech, vydává CD, konferuje koncerty. Zkrátka stále se aktivně zapojuje do uměleckého a charitativního života. Stala se ikonou boje proti komunismu, za což byla krátce před svými 70. narozeninami oceněna Řádem čestné legie.

Ves.

Foto: www.kubisova.cz