tvář i myšlení světa.

Každá známe jejich současnou podobu, ale víte, jak vypadaly na počátku své dlouhé, ale zato úspěšné cesty?

Cosmopolitan

První vydání časopisu Cosmopolitan vyšlo už v roce 1886. Původní náplň časopisu se točila okolo úklidu, domácnosti, módy a dětí. Postupem času se však měnila na literární časopis, v němž publikoval například Ernest Hemigway, Jack London nebo George Bernard Shaw.

Teprve až rok 1965 a nová šéfredaktorka H. G. Brownová přinesla do časopisu svěží vítr. Americká společnost byla šokována, protože Brownová prolomila dvě dosavadní tabu – antikoncepci a předmanželský sex. V roce 1974 je také v časopisu poprvé použit výraz „ženský orgasmus“.

V současné době se témata Cosmopolitanu točí okolo sexu, vztahů, módy, kariéry, ale i manželství a rodičovství. Cosmopolitan se stal biblí každé emancipované ženy. Vychází v šedesáti zemích světa a čte ho přes sto milionů čtenářů.

Vogue

Dnes nejvlivnější módní časopis byl založen v roce 1892. Původně to byl bulvární plátek, který se zaměřoval především na newyorskou smetánku, módou se skoro vůbec nezabýval.

Tržby týdeníku šly dolů a tak v roce 1909 nový majitel časopisu Cond Nast provedl pár změn. Z týdeníku udělal dvoutýdeník, na obálku přidal více barev, vyhranil více místa pro fotografie s módou i reklamní inzeráty. Dokonce zaměstnal i fotografy a ilustrátory, kteří dokázali udělat časopis pestřejším a zajímavějším.

V současné době šéfuje Vogue známá dračice Anna Wintourová, které se šéfredaktorského křesla drží už od roku 1988. Wintourová začala podporovat začínající módní návrháře a rozšířila kulturní a politické zpravodajství.

Od roku 2001 vychází Teen Vogue a od roku 2005 také Men´s Vogue. V současnosti vychází Vogue měsíčně ve třiadvaceti zemích světa (u nás bohužel ne) a prodá se na milion výtisků každého nákladu.

Jitka Holčáková