dodat energii, ale kávě se vyhýbáte jako čert kříži?

Můžete vyzkoušet i jiné životabudiče, které vás dokážou postavit na nohy a umožní vám opět se plně soustředit na práci.

Pravidelný pohyb a čerstvý vzduch

Pokud si během dne potřebujete dobít baterky a zbavit se malátnosti, nejlepším pomocníkem jak toho dosáhnout je jednoznačně pohyb. Své unavené tělo můžete protáhnout nejen v práci u počítače, zkuste využít také obědové pauzy a zajděte si alespoň na deset minut provětrat na čerstvý vzduch.

Chce to změnu jídelníčku

Únavě můžete předejít i správným složením svého jídelníčku. Základem je vyhýbat se těžkému jídlu, jíst pětkrát denně (a to včetně snídaně) a upřednostňovat spíše čerstvé ovoce a zeleninu, mléčné výrobky, celozrnné pečivo, brambory, rýži a také drůbeží, králičí či rybí maso.

Samozřejmostí je rovněž pravidelný pitný režim. Vašemu tělu prospěje vypít minimálně dva litry tekutin denně. Upřednostňujte přitom neperlivou vodu, neslazené čaje a případně ředěné ovocné džusy.

Vitaminová bomba jménem acerola

Do boje proti únavě se můžete pustit také díky tropickému druhu třešně zvanému acerola. Díky používání výtažků z plodů této třešně, které jsou mimo jiné k dostání v lékárnách nebo na internetu, se zbavíte nejen nepříjemné malátnosti, ale i špatné nálady. Acerola se dále používá i jako podpůrný prostředek při léčbě nachlazení, srdečních onemocnění nebo krvácení ze sítnice.

Guaranou proti únavě a ospalosti

Velkým zabijákem únavy, ospalosti a vyčerpání je rovněž guarana. Kofein, který je v guaraně obsažen, má dokonce dvakrát delší účinek, než je tomu v případě kávy. A jak guaranu užívat? Například v želatinových kapslích, ve formě dražé či v energetických nápojích.

Další tipy

Na vznik pocitu ospalosti, malátnosti či únavy má negativní vliv také nepravidelný biorytmus. Proto se snažte chodit každý den spát a vstávat ve stejnou dobu. Nejnovější vědecké výzkumy dokonce prokázaly, že na únavu má daleko větší vliv nepravidelné vstávání nežli nepravidelné usínání.

Pokud se v práci potřebujete probrat okamžitě, můžete zkusit také jednoduché cukry, a to třeba ve formě sušeného ovoce nebo ve formě pastilek hroznového cukru. Výborným pomocníkem proti únavě je také zelený čaj nebo antioxidační a protistresově působící přípravky – a to zvlášť vitamin C, vitamin E a vitaminy skupiny B.