Ať už je to z důvodů pracovní vytíženosti, nebo pocitu, že nemají s kým dovolenou trávit, je třeba dovolenou naplánovat. Zákoník práce dokonce říká, že by zaměstnance měl mít alespoň 14 dní dovolené v kuse.

V Hays Czech Republic se stále setkáváme s kandidáty, kteří se nedomluví anglicky, což je v dnešní době, kdy většina firem je zahraničních a kdy je možno cestovat a pracovat v zahraničí, zarážející. V takovém případě dáváme doporučení zaměřit se na rozšíření jazykových znalostí. Kandidát si často povzdechnou, že to ví, ale že nemají příležitost hovořit, případně čas chodit do kurzu. Letní dovolená je na toto ideální. Jazykové kurzy se pořádají jak v České republice, tak v zahraničí. Buď přímo v Anglii, nebo například v prázdninovém letovistu na Maltě. Na takových kurzech se seznámíte s různými národnostmi, lidmi různých profesí a zároveň si jazyk lépe zažijete.

Dnes už to není jen o angličtině, jsou role, kde se vyžaduje i druhý cizí jazyk, nejčastěji je to němčina, francouzština, španělština a ruština. I tyto jazyky se můžete učit přes léto v zahraničí.

V České republice se v létě konají i letní kurzy českého jazyka.

Přes léto se pořádají i tvůrčí kurzy. Kurzy malby, keramiky, šití a oděvní tvorby,  tvůrčího psaní. Naleznete i netradiční letní kurz, např. Kurz mysliveckých trubačů.

Léto je vhodné i na sportovní kurzy, kurz potápění, lekce tenisu, windsurfingu,  nordic walkingu, jogová soustředění, tai – či.

Na kurzech se vytvoří skupiny, které se pak neformálně setkávají i po několik let. Před třemi lety jsem absolvovala kurz tvůrčího psaní a skupina se schází  2 – 3 do roka.

Klára Antošová

Hays Czech Republic