že budete méně prokrastinovat, budete produktivnější, efektivnější a budete svůj čas lépe organizovat? Je téměř polovina roku, jak jste na tom nyní? Nevalně? A pořád s tím něco chcete udělat?

Máme pro vás několik tipů, jak vylepšit time management.

Vyzrajte na rušivé elementy

Mají-li vaši kolegové sklon vyrušovat vás v práci zbytečnými otázkami, je dobré tomu předejít. To se dá udělat zcela jednoduše. Nečekejte, až za vámi oni kolegové přijdou, raději je těsně před začátkem pracovní doby vyhledejte sami. Zmiňte se o tom, že toho dnes máte na práci hodně a proberte vše, co je potřeba.

Pokud od někoho v průběhu dne potřebujete něco vy, zajděte za ním těsně před začátkem meetingu – deset minut by vám mělo stačit. Ani jeden z vás tak nebude mít příliš času, nezapovídáte se a vyřešíte pouze to, co potřebujete.

Pravidlo 15 minut

Zorganizujte si svůj pracovní den do 15 minutových bloků. V případě, že pracujete 10 hodin, budete mít celkem 40 intervalů apod. 15 minut je podle psychologů dost dlouhá doba na to, abyste stihli udělat to podstatné a přitom dost krátká, abyste zůstali dokonale koncentrováni. Zkuste jednotlivé úkony zkracovat. Například meeting, začněte s ním v 10:15, namísto v deset. Uvidíte, že za tři 15 minutové intervaly stihnete probrat vše, co obvykle. Když dodržíte časový limit 45 minut, budete se muset držet tématu a ještě získáte 15 minut navíc, ve kterých se můžete věnovat jinému bodu na svém seznamu.

Rozlišujte činnosti, které vyžadují pozornost

Až si budete sestavovat seznam úkolů, pište si jednotlivé body tak, že vždy začnete slovesem, tedy zavolatpřipravitnapsat… Tyto činnosti obvykle zvládnete vykonat rychle a často i během jednoho sezení a posunete tak větší a důležitější projekty kupředu. Jakmile na seznamu uvidíte slovesa s větším významem jako vytvořit, naplánovat apod., rozdělte tyto větší kroky do menších úkonů, tak jako v prvním případě. To vám pomůže začít pracovat na tom, co je skutečně důležité a zbavíte se pocitu zahlcenosti.

Už jste hotovi?

Pokračovat v práci na něčem, co je hotové, je pouhým mrháním času. „Lidé by měli více myslet na to, kdy jsou skutečně hotovi,“ říká Jason Womack, expert na tuto problematiku. „Jestliže mám v ruce nějakou knihu, jsem s ní hotov, jakmile se od dotyčného autora dozvím něco, co jsem předtím nevěděl. Vybral jsem si nějaké knihy a četl jsem je po dva nebo tři 15 minutové intervaly, abych je poté věnoval sousedovi v letadle.“

Využijte čas navíc

Až vás příště namíchne, když vám někdo odřekne schůzku nebo lékař odloží termín návštěvy, uvědomte si, že jste právě dostali nějaký čas navíc a využijte jej, jak nejlépe umíte. Odpovědět na e-mail, zavolat kolegovi či prohlédnout si nový návrh během této doby zcela jistě stihnete.

Pokud začnete dodržovat těchto pár pravidel, uvidíte, že se vám bude lépe dýchat a že se domů občas dostanete ještě před televizními zprávami.

Sandra Š.