V módě existuje řada zajímavých jevů. Jeden z nich je, čím slavnostnější událost, tím tradičnější oděv. To znamená, čím vážnější a významnější je společenská událost, tím staromódnější časy. Dlouhé večerní šaty patří mezi dinosaury módy, kdyby se ženy v těchto šatech posunuly o sto let v čase zpět, ani by nepocítily, že se ocitly na nesprávném místě.

Dnešní večerní odívání pochází z oděvního protokolu 18. a 19. století, v němž se odrážela přísná obřadnost dvorní etikety. V dobách feudálních dostavit se k audienci ke králi nevhodně ustrojená, znamenalo porušit zákon. Po rozpadu evropských monarchií, se dvorní etikety vytratily, ale zůstaly základním vodítkem.

V každé zemi se ale večerní odívání liší, například Spojené státy americké ovlivňuje hollywoodské hvězdné nebe.

Velká Británie si bere za vzor celou plejádu korunovaných hlav. Dámy, u nichž jsou galavečery takřka na denním pořádku, šaty povětšinou pečlivě vybírají a dbají rovněž na praktičnost a účelovost.

Při zkoušce večerní róby, je dobré si vyzkoušet pár valčíkových kroků, nic vám nemůže víc znepříjemnit večer, než neposlušně sklouzávající ramínko ve společnosti atd. K ideálním šatům patří také dobře zvolená obuv, která závisí na dvou faktorech: zaprvé na látce šatů a zadruhé na typu události.

Strávíte-li většinu večera vsedě, můžete si dovolit, aby zvítězila elegance a krása nad pohodlím. Pokud budete většinu času tančit, budete se cítit lépe v lodičkách nebo páskových střevících, ale pozor, těsné střevíce škodí chodidlům a činí z každého kroku muka a příliš vysoké podpatky vás při tanci vystavují nebezpečí pádu.

Rádi Vám poradí a obléknou Vás v krejčovském atelieru Záhorová www.zahorova.eu

Další pokračování koktejlové šaty a malé večerní…