čím si svůj byt či dům na nadcházející svátky zútulnit a vyzdobit. Některým stačí výzdoba užitá již loni a nebudou se letos pouštět do žádných novot, ale pokud jste se i vy rozhodli pro změnu, nechte se seznámit s trendy styly pro letošní Vánoce.

Absolutním trhákem jsou letos svítící dekorace s LED diodami. Jsou energeticky úsporné, bezpečné, svítí teplým, bílým světlem a často jsou napájeny baterií nebo časovým spínačem, abyste se o nic nemuseli starat. Ať už se rozhodnete pro drobné hvězdičky na stromeček, řetěz ze světelných koulí do interiéru, drobné světelné kuličky jako dekoraci na stůl či venkovní vánoční osvětlení se střechýly, nemůžete šlápnout vedle.

Pokud jste si tedy světélka již vybrali, pojďme se podívat na další doplňky. Na vánočním festivalu Christmasworld 2011, který se konal ve Frankfurtu nad Mohanem, byly představeny nové barevné variace. Musím přiznat, že škála je poměrně široká. Chcete-li být in, pořiďte si ozdoby v chladných modrých a malinových odstínech.

Že vám tato barevná kombinace nevyhovuje? Tak co tedy jemně růžová? Také nic? Dobrá, slaví se i návrat k tradiční červené, zelené, stříbrné, zlaté a bílé barvě.

Ovšem pokud milujete ručně vyráběné ozdoby z přírodních materiálů, mám i pro vás dobrou zprávu.  Proutí, dřevo, sláma, sklo, peří, vlna i látka setrvávají na výsluní, ba dokonce vzrůstá poptávka po kvalitních ručně vyráběných ozdobách.

Rozhodně nelze zapomenout na retro styl. Právě frčí 70. léta. Pokud je to váš šálek čaje, pořiďte si ozdoby ve tvaru motorky, dobových bot či jiných symbolů sedmdesátek. Návrat hlásí i tradiční koule, ať už lesklé, matné či pískované.

Nebojte se ani si doma něco vyrobit sami. Fantazii se meze nekladou. Kromě přírodnin, svíček i hotových drobných dekoračních předmětů, které lze jen někam vhodně „zasadit“, prodávají některé obchody dekorační korálky, které lze různě navlékat a vytvořit z nich nejen závěsné ozdoby, ale třeba i řetěz na stromek. Vaše děti vám jistě nadšeně pomohou.

Velkým hitem je i papírový pedig: Z ruliček srolovaného papíru můžete vyrobit ledacos věncem na dveře počínaje, trojrozměrným zvonečkem či stromečkem konče. Pak už jen stačí výtvor natřít či nastříkat barvou a odekorovat.

Jak vidíte, letos je opravdu z čeho vybírat. Troufám si říct, že svůj styl tu najde každý. A proto hurá do obchodu a také na půdu do zaprášených krabic s poklady. Přeji příjemné zdobení.