Chtěla byste zkusit něco nového a originálního? Pokud máte dostatek odvahy, dáme vám tipy na zimní zážitky, na které jen tak nezapomenete…

Začněme trochu zlehka. Super zábavu s příjemnou dávkou adrenalinu můžete zažít při tzv. Snowtubingu. Čeká vás vzrušující jízda na speciálním gumovém kruhu či člunu sněhovým korytem. Její  velkou výhodou je velká nenáročnost a je tak vhodná pro celou rodinu. Je to i skvělý tip na odreagování se s partou přátel.  V Čechách nabízí  tuhle zábavu už většina velkých lyžařských středisek. Jedna jízda vyjde cca na 30 Kč.

Pokud jste milovnicí rychlé jízdy můžete si okořenit zimní den zážitkem v podobě nezapomenutelného svezení se v sedle sněžného skútru. Po krátké instruktáži stačí jen přizpůsobit jízdu svým schopnostem a užívat si bláznivé jízdy bílou krajinou po vyznačených a povolených trasách. K řízení sněžného skútru potřebujete pouze řidičské oprávnění skupiny A. Skútr je většinou upraven pro dvě osoby. Takže pokud se přeci jen obáváte vzít to celé do svých rukou, můžete kontrolovaně řídit se zkušeným instruktorem nebo zasednout za záda vašeho partnera. O pořádnou dávku adrenalinu, ale ani tak určitě nepřijdete.U nás vyzkoušíte např.ve Špindlerově Mlýně nebo v Peci pod Sněžkou. Cena se pohybuje okolo 3 tisíc pro jednu osobu za hodinu jízdy.

Nechcete-li přeci jen z nohou sundat lyže či snowboard a přitom zažít pořádný adrenalin, vyzkoušejte si snowkiting – jízdu s s „tažným drakem“. Ten dokáže díky své konstrukci vyvinout velký tah. Sílou větru se pak můžete prohánět po zasněžených pláních. Pro začátek určitě ale doporučujeme výcvik s instruktorem. Jednodenní kurz vás bude stát od 2 tisíc výše. Instruktor vás naučí nejen správnou techniku, ale vybere i ty nejvhodnější podmínky- dostatečně otevřenou plochu bez překážek. Ideálním místem jsou také zamrzlé rybníky či jezera s několikacentimetrovou sněhovou nadílkou.(např. Lipno) Až zvládnete prostou jízdu, vyzkoušet můžete i složitější prvky jako skoky či otočky.

Nadšena tímhle sportem je i slečna Radka: „Začínala jsem s „letní“ verzí tzv. kiteboardingem a pak zkusila i tuhle zimní. Je jednodušší, protože startujete z pevné země. Určitě bych ho doporučila každé odvážné ženě. Je to opravdu úžasný adrenalinový zážitek. A nejen to- skvěle se při tom zpevňují břišní svaly.:-)“

Pokud toho nemáte stále dost a chcete zažít něco vážně extra, vydejte se za hranice do pořádných velehor. Vyzkoušet tu můžete opravdovou adrenalinovou bombu – heliskiing, při kterém objevíte úplně novou dimenzi lyžování. Jak už samotný název napovídá, budete potřebovat helikoptéru. Ta vás dopraví na požadovaná místa a následně spustí dolů. Čeká vás neuvěřitelně vzrušující a nezapomenutelná jízda. Měkký sníh, do kterého se po výskoku z vrtulníku vrhnete, je nesrovnatelný s podmínkami na klasické sjezdovce.  S největší pravděpodobností  budete první, kdo daný svah na zaručeně panenské sněhové pokrývce sjel. V každé výpravě je přítomen i speciálně vyškolený horský průvodce, který ručí za bezpečnost všech účastníků. Jen pozor! Tento zážitek doporučován pouze opravdu zkušeným lyžařům ve výborné  fyzické kondici. Proto raději dobře zvažte svoje síly. Za jeden vzlet zaplatíte mezi 7-8 tisíci korunami.

Autor: Bětka Niebauerová