Než si koupíte nové brýle, zkontrolujte tvar svého obličeje:

Vlasy sepněte nebo sčesejte dozadu tak, aby byl Váš obličej nezakrytý a bylo vidět kontury tváře. Pokud nosíte ofinu, použijte čelenku. Stoupněte si před zrcadlo a obkreslete obličej na zrcadlo, můžete použít např. suché mýdlo.

  • Změřte napříč čelo v jeho nejširší části,
  • změřte vzdálenost lícních kostí v jejich nejvyšších bodech napříč obličejem,
  • změřte napříč vzdálenost čelistí v jejich nejvyšších bodech,
  • změřte horizontální vzdálenost mezi nejvyšším bodem vlasové linie nahoře a nejnižším bodem brady dole.

Výsledky si poznamenejte a porovnejte naměřené údaje.

V zásadě rozlišujeme 5 základních typů obličeje: kulatý, hranatý, oválný, trojúhelníkový a hruškový.

  • Pokud je Vaše tvář 1,5krát delší než širší, máte oválný obličej, který je považován za ideální. „Majitelka“ oválného obličeje je vyloženě brýlový typ, je to totiž ideální tvar, hodí se na něj jakýkoli tvar brýlí. Můžete tedy sledovat trendy a nosit ten tvar, který je zrovna „in“.

  • Pokud jsou všechny čtyři údaje stejné nebo se jen mírně liší, pak právě Váš obličej má kulatý tvar. Obličej je ve tvaru kruhu, výška a šířka se jeví jako stejná, charakteristické jsou plné tváře a zaoblené linie.

 

 

ANO:
Kulatějšímu obličeji sluší spíše hranatější brýle, protože nám vyrovnají kulaté proporce obličeje. Vhodné jsou také bezobroučkové tzv. vrtané brýle se širokou stranicí. Nemusíme se bát ani zaoblených hran, které budou harmonicky kopírovat linie obličeje.

 

NE:
Vyhněme se kulatým obroučkám, které ještě více obličej zakulatí.
POZOR! Zvláštní pozornost věnujme správné velikosti brýlí, měly by být hezky zarovnané s obrysovou linií obličeje, především tedy ve spánkové části a v oblasti lící. Pokud by byly obroučky malé, vystupovaly by nám lícní kosti a tváře, obličej by se nám jakoby ještě víc nafoukl. Nevhodná je ale také naopak větší velikost brýlí, než je obličej.

  • Jsou-li šířka čela a vzdálenosti lícních kostí a čelistí přibližně stejné, patří Váš obličej k hranatým. Tvář se vyznačuje hranatými rysy, často vystouplými lícními kostmi, širokou čelistí a hranatou bradou, proporčně bychom jej mohli rozdělit ještě na čtvercový a obdélníkový.

ANO:

Oválnější brýle zjemní hranatější rysy v obličeji, zajímavě působí asymetrické tvary obruby, které nám naruší geometrické tvary obličeje.

 

NE:

Pokud nechcete přímo zvýraznit vaše ostřejší rysy v obličeji, čehož byste docílily použitím obdélníkového tvaru s ostrými rohy, nenoste příliš hranaté obruby.

 

  • Je-li vzdálenost mezi čelistmi malá a zároveň máte široké čelo a vzdálené lícní kosti, máte obličej srdcovitý či trojúhelníkový. Obličej je ve tvaru trojúhelníku postaveného na špici, vyznačuje se širší partií ve spánkové části a zužující se směrem k bradě.

ANO:

Hodí se spíše jemnější, ne příliš výrazné obruby obdelníkového nebo oválného tvaru.

 

 

 

NE:
Vyvarujte se obrubě s výraznou horní linkou bez spodního okraje, rozšířili bychom tím již tak výrazné horní partie obličeje.

 

  • Je-li vzdálenost mezi čelistmi velká a zároveň máte úzké čelo, máte obličej hruškový. Hruškový obličej, jak již název napovídá, má tvar hrušky, tedy užší partie ve spánkové části, širší až vystouplé lícní kosti, výraznější tváře.

ANO:

Ideálním typem je tzv. vázaná obruba, kde jsou skla ze spodní části navázaná silonem a tím je tato partie nenápadná, naopak horní linie je již klasická a tedy výraznější a tím nám opticky rozšiřuje užší obličejovou část. Nebojte se zvolit výraznější horní linku obruby a v tomto případě bych se nebála experimentovat s tvarem a narušit i linii obočí.

 

AUTORKA: Monika Romanowska, ProBeauty – specialisté na změnu image