Někteří zaměstnavatelé však výběr správného dárku stále podceňují, a tak nevědomky ohrožují jejich vztahy se zaměstnanci.

Ve větších českých, ale i mezinárodních firmách proto sází na dny dovolené navíc, finanční bonusy, firemní akcie nebo příspěvky na penzijní připojištění.

Představy zaměstnavatelů a pracovníků o ideálním dárku k oslavení pracovního výročí se liší. Zatímco firmy jsou zvyklé svým zaměstnancům dávat spíše materiální odměny, samotní jubilanti preferují volno nebo zážitek. „Mezi přežitky se řadí zejména skleněné plakety, trofeje nebo jakékoliv reklamní předměty s logem společnosti. Takové dárky nemají pro obdarovaného žádnou osobní hodnotu,“ říká Nikol Dufková, HR specialistka ze skupiny Near & Dear. Vedení společnosti mu tak i nepřímo dává najevo, že je jen jedním z mnoha zaměstnanců. Většinou to pak skončí tak, že obdarovaný plaketku schová někam do skříně s myšlenkou, že jsou jeho léta poctivé a věrné práce nedoceněny.

Věnujte výběru odměny čas

Výběr správného dárku k pracovnímu výročí by firmy neměly brát na lehkou váhu z mnoha důvodů. Kromě budování pevných mezilidských vztahů a věrnosti ku firmě to s sebou nese i ekonomické výhody. Najít nového zaměstnance je totiž mnohonásobně nákladnější než si udržet toho stávajícího. Zejména u specializovaných pozic je nábor zdlouhavým procesem. Absence zkušeného pracovníka může až negativně ovlivnit chod provozu či celé firmy.

Obecně platí, že nikdy nešlápnete vedle s jednoduchým dárkovým poukazem. „Nebojte se být osobní a zaměstnance adresovat. Když vám struktura společnosti nedovolí poukaz a gratulace předat osobně, rozhodně by na odměně nemělo chybět jméno příjemce,“ radí Dufková a dodává: „Největší radost vždy ale zaručí dny placeného volna navíc, případně příspěvek na rekreační zájezd podle vlastního výběru.

Dovolená nebo peníze

Dny volna navíc nebo finanční příspěvky v Česku nabízí již několik firem.  „U nás v Monstarlabu máme zavedenou progresivní dovolenou. V praxi jde o to, že za každý rok ve firmě zaměstnanec dostane den placené dovolené navíc,“ říká Dominik Hádl, SVP CIO poradenské firmy Monstarlab. Jinde spíše než dny volna nabízejí zase peníze: „Profesní jubilea ve Wienerbergeru bereme za důležité. Proto našim stálým zaměstnancům vyplácíme věrnostní finanční odměny, kdy první je vyplácena po 10 odpracovaných letech a další v rozmezí každých pět let,“ říká Country HR Manager společnosti Wienerberger CZ Markéta Souhradová. V OKIN Facility zase zaměstnancům nabízí příspěvky na penzi: „Stálým zaměstnancům ke klasickým benefitům přispíváme na penzijní připojištění. Je pro nás totiž klíčové, aby se měli dobře i po životní fázi v OKINu,“ uzavírá David Holeček, HR ředitel OKIN Facility.

-TZ-