Existuje několik tipů, jak více podpořit vlastní schopnost a chuť komunikovat v cizím jazyce. S těmi nejosvědčenějšími z nich se můžete setkat na níže uvedených řádcích…


Nebojte se chybovat

Aniž byste to věděli, i v češtině uděláte čas od času chybu. Není tedy důvod se bát toho, že při komunikaci uděláte chybu v cizím jazyce. Navíc, pokud cizí jazyk nebudete zkoušet, dělat chyby a z těch se pak učit, pravděpodobně se cizí jazyk nikdy pořádně nenaučíte.

Nedělejte si komunikaci zbytečně komplikovanou

V cizím jazyce mluvte stejně jako v češtině – přirozeně, bez zbytečných slov. K tomu, abyste si koupili lístek do kina, Vám bude stačit obyčejné „one ticket please“ místo „I would like to buy a ticket“. Nesnažte se tedy za každou cenu ze sebe „vysypat“ během jedné věty veškerou gramatiku, kterou jste se do té doby naučili.

Všímejte si věcí okolo

I v zahraničí má zboží v supermarketech své štítky, v restauracích se také rozdávají jídelní lístky. Stejně tak se i ostatní lidé v zahraničí dorozumívají řečí. Všímejte si tedy nápisů okolo. Snažte se rozeznat slovíčka, která v dané situaci použije rodilý mluvčí (např. při koupi přestupního lístku na vlak z předměstí Londýna do centra).

Nevěřte vlastní hlavě

Naučené slovíčka či fráze si zapište do notýsku. Příště tak budete mít spolehlivý návod na to, jak se domluvit. Nebudete tedy muset opakovaně „panikařit“ pokaždé, když si zase jdete koupit kávu, lístek na MHD, či se potřebujete zeptat na cestu.

Poslouchejte více, než mluvíte

V komunikaci všeobecně platí, že „máme dvě uši a jedna ústa“ a tomu bychom měli přizpůsobovat komunikaci, tj. měli bychom více poslouchat, než mluvit. Strach z cizího jazyka je často neopodstatněný. Komunikace by neměla být vodopádem Vašich názorů a kulometem slov. Nechte mluvit i protější stranu. Pokud přijde řeč na Vás, mluvte pomalu, nepřizpůsobujte se za každou cenu tempu řeči svého partnera. V psychologii platí, že pokud budete mluvit pomalu a zřetelně, Váš partner se Vám podvědomě přizpůsobí. Myslete na toto příště, když budete zahajovat komunikaci v cizím jazyce.

Dopřejte si kvalitní „základ“

Samozřejmě, pokud jste cizím jazykem „nepolíbení“ a nemáte na čem stavět, bude se Vám v zahraničí komunikovat velmi těžko. Stanovte si tedy nějaký cíl, kam to chcete v cizím jazyce dotáhnout a tomu se postupně přibližujte. Buďte trpěliví, nevěřte knížkám tipu „Anglicky za 30 dnů“ apod. Vyberte si školu, kde Vás cizí jazyk budou učit komunikativní metodou, tj. kde z Vás neudělají „chronického doplňovače cvičení“. Pokud pocházíte z Prahy, Brna, Českých Budějovic Hradce Králové či dalších měst uvedených zde, registrujte se k bezplatné ukázkové hodině jazykové školy LITE, jejíž hodiny jsou z 80 % tvořeny právě komunikací.