poradila s tím, jak skloubit péči o rodinu s prací a plní si svůj sen. Maminka tří dětí dnes s manželem žije pod hradem Potštejn v ekologickém dřevěném domě postaveném na pilonech a vyznávají tzv. rostlinný život v souladu s přírodou.

Sylva tvoří z domova, děti klidně pobíhají po terasovité zahradě, pes leží na dřevěné podlaze ve cvičícím sále propojeném s knihovou. Na zdi visí samurajské meče. Klid, harmonie, čiré bytí a radost sálají z každého koutu této domácnosti. Objevme kouzlo toho života.

Sylviina láska a cit vložený do výroby šperků je z její tvorby hmatatelně cítit. Všechny poklady z její dílny jsou originál, s drahými kameny, stříbrné, občas zlaté, vždy ekologické s minimální zátěží na životní prostředí.

Dříve bydleli v Praze, manžel také studoval v Izraeli speciální zubní metodu „třetí zuby“. Poté se odstěhovali do Pardubic, nakonec uznali, že je pro rodinný život po všech aspektech výhodnější život na venkově bez shonu a v souladu s přírodními cykly.

Jak jste se dopracovali k takovému rozhodnutí?

Vždy jsme si přáli žít mimo velkoměsto, kde jsme byli zejména kvůli pracovním možnostem. Když muž založil kliniku v Pardubicích, neváhali jsme a během dvou týdnů se přestěhovali z Prahy. Z Pardubic byla už cesta na venkov jasnější a jednodušší. Nakonec se i manželovi podařilo přesunout práci blíže našemu současnému domovu, což je skvělé.

Co přesně jsou ty aspekty, které tvoří Váš harmonický život, můžeme říci bio-svět?

Jednoznačně je to blízkost přírody a její úžasná proměnlivost během dne a během jednotlivých ročních období. Určitě vztahy v rodině, láska, důvěra, sounáležitost a vzájemný respekt nás rodičů a dětí. Je to vědomý život na všech úrovních a od toho se pak odvíjí vše ostatní.

Na co si stále zvykáte?

Pro nás je přirozené žít na venkově a od prvních dnů si to stále užíváme. Když se vracíme z cest, vždy si při příjezdu s úsměvem říkáme: „Bylo to fajn, ale jedeme do lepšího.“ Naše obec, Potštejn je v létě rušná a turistiky vyhledávaná, v zimě je tu klid. Tento kontrast mě stále nepřestává udivovat.

Jak tuto změnu přijaly děti?

Děti byly poměrně malé a školní docházku začaly všechny již zde. Stěhování do Potštejna pro ně bylo příjemnou záležitostí, vzhledem k prostoru, který se jim tím otevřel. Mají vlastní pokojíček, volnost na zahradě a vlastně i v celé vesnici.

Co byste vzkázaly dalším rodičům, kteří nechtějí být městskými taxikáři a žít dle minutovníku?

Že je třeba držet život pevně ve svých rukách, protože jen vy sami o něm můžete rozhodovat a zodpovídáte za něj. A to je přeci nádhera.

Inspirativní tipy od Sylvie

Na jídlo

Na zajímavá jídla a improvizaci v kuchyni je asi lepší můj muž. Mně vyhovuje, v dnešním přeplněném světě, jednoduchost. Ale dám jeden tip, jak nejlépe začít den. Se zeleninovou polévkou doplněnou o japonskou miso pastu (ječmennou nebo rýžovou), která nejen, že polévku úžasně chuťově doplní, ale dodá našemu tělu vše potřebné, nastartuje trávení a je výborná na pleť.

Na trávení víkendu s rodinou

Pro nás je nejlepší výlet s celou rodinou spojený s procházkou po naší krajině s piknikem nebo návštěvou nějakého zajímavého místa. Děti se v přírodě uvolní a rozpovídají o tom, co je trápí a coaktuálně řeší. Máme tak možnost poznat nová místa i sami sebe navzájem, přemýšlet o tom, jakým směrem se ubírat, čemu se věnovat víc a co naopak nechat jít. Zrovna dnes jsme jeli o dvě vlakové zastávky dál od domu do Litic a zpět do Potštejna šli pěšky. Je to nádherná procházka podél Divoké Orlice.

Na dárek

Hmotné dárky si nedáváme. Pokud si potřebujeme něco koupit, můžeme to většinou udělat okamžitě. Proto, když máme nějaké rodinné výročí nebo významný den, vymýšlíme překvapení v podobě výletu, návštěvě nové restaurace, či zážitku jako třeba noc na zámku.