Březen a duben je měsícem pracovních veletrhů, téměř každá univerzita, nebo její studenti  dnes již jobfairy organizují. Prezentují se hlavně společnosti, které mají co nabídnout absolventům, o jobfairy mají zájem i studenty nižších ročníků.

Hays Czech republic se v březnu účastnil veletrhu na Vysoké škole ekonomické – Šance se zde prezentovalo několik desítek firem. Konzultanti Hays Czech republic si všimli několika změn v chování studentů/absolventů.

Studenti snížili svá očekávání, jak od pozice, tak finanční. Jsou si vědomi, že za poslední roky je situace složitější. Již nyní aktivně hledají zaměstnání, jsou ochotni nastoupit na full time, i když mají před sebou ještě jeden ročník.

Mají zájem o stáže, jak placené tak neplacené. Neplacené stáže jsou zajímavé spíše pro studenty, kteří mají zázemí domova, tedy nežijí na kolejích.

Obecně je málo pozic na částečný úvazek, proto stoupá zájem o stáže a trainee programy.

Součástí veletrhu jsou i konzultace životopisů. Jedná se o cca 10 minutové sezení studenta s personalistou, který zkontroluje životopis a doporučí úpravy. „O tuto službu veletrhu byl opět veliký zájem“, říká Veronika Kommer z Hays Czech republic. „ Kandidáti již většinou měli nějakou relevantní praxi, alespoň ve formě částečných úvazků, jsou ochotni nastoupit na nižší roli s tím, že ví, že se musí osvědčit a pak se mohou posunout na další pozici. Obecně jsou jejich finanční požadavky v souladu s trhem. Musím pochválit studenty VŠE, většina z nich mají dobrou znalost cizích jazyků, a to především díky výměnným studentským programům.“

Společnost Hays Czech republic v minulém roce umožnila bezplatnou stáž studentce ze Španělska. V Praze pracovala asi 3 měsíce, pomáhala s oslovování španělsky mluvících kandidátů. Po skončení stáže se jí podařilo najít uplatnění v naší pobočce ve Španělsku.

Podobné je to i s českými studenty, na některých vysokých školách musí mít praxi ve společnosti. Za poslední rok u nás takto byli dva studenti, jeden z nich k nám dochází dodnes (placená brigáda) a je možné, že se po absolvováním stane naším zaměstnancem. Počet takovýchto stážistů je však v každé firmě omezen, úspěch záleží na každém studentovi, jak se osvědčí a zapadne do týmu.

Klára Antošová, Senior Consultant, Hays Czech republic