Narození potomků neznamená, že člověk začne pracovat méně nebo začne odvádět horší práci. Rodič potřebuje jen trochu jiné pracovní podmínky. Sám od sebe je ale jen tak někdo nenabídne. Proto si o ně musíme personalistovi nebo šéfovi říct.

Práci a rodinu lze skloubit, je třeba si nastavit zcela odlišný režim. Pokud vaše dosavadní zaměstnání toto neumožňuje, nezbývá, než se poohlédnout jinde.

O co je dobré si říct?

Pružná pracovní doba

S pevně danou pracovní dobou bývá v rodinném životě potíž. Jednodušší je volit si začátek a konec pracovní doby sám. Díky tomu zvládnete odvézt děti do školek a škol, oběhnout s nimi doktory, doprovodit je na kroužek.

Pružná pracovní doba znamená, že za měsíc musíte odpracovat stejnou pracovní dobu jako všichni ostatní. Proto je důležitá morálka. Když přijdete do práce na jedenáctou, je třeba počítat s tím, že večer po uspání dětí, budete muset zasednout k práci nebo že budete muset obětovat víkend práci.

Firemní školka

Firemní školky dnes najdete spíše ve velkých firmách. Firemní školky představují mnoho výhod. Bývají v areálu firmy a kopírují pracovní dobu ve společnosti. Pauzy můžete trávit tím, že na svou ratolest dohlídnete.

Školky musí splňovat všechny požadavky na vzdělávací programy, takže nemusíte mít starost, že by dítě nevzdělávali a jen hlídali.

Home office

Dítě onemocnělo, musíte zajít na úřad, má přijít opravář, potřebujete dodělat resty, k čemuž musíte mít klid. Přesně v těchto situacích se hodí pracovat z domova, toto bývá v mnoha firmách běžným benefitem, tak si o něj nestyďte říci.

Zkrácený úvazek

Pracovat tři dny v týdnu nebo čtyři hodiny denně, to je benefit, který preferuje mnoho rodičů, zejména pak matek. Nabídka zkrácených úvazků je u nás poměrně omezená, nicméně je to o individuální dohodě a nikde není psáno, že ve firmě nemůžete být první, kdo tento úvazek bude mít.

-MM-