Chcete se stát managerkou? Ptáte se, jak na to? Jste zvědavá, jakými cestami a úkoly musíte projít, než na pomyslnou managerskou pozici usednete? Čtěte dál, tento seriál vám přinese pár postřehů a zkušeností, které budou třeba jednou užitečné…

 

Díl 3.

Pracovní pohovor – není školní zkouška, ale dialog…

Podařilo se vám úspěšně ukončit studia, praxi jste získala díky brigádám. Sepsala jste si profesionálně životopis, přiložila motivační dopis a oslovila maximální počet příležitostí. To vše jsme si popsali v minulých dílech seriálu.

Nyní vás čeká neméně zajímavá zkušenost. Zvládnout výběrové řízení na první profesní pozici. Ta bývá klíčovou v kariéře, proto nepodceňujte přípravu k jejímu získání.

Jak se připravit? Co vás čeká? O co při pohovoru půjde?

Předně je důležité vědět, že máte první úspěšný krok za sebou –vašimi teoretickými i praktickými možnostmi uvedenými v CV jste zaujala natolik, že pro firmu je důležité se s vámi sejít osobně. Tento fakt vám může navýšit pocit sebevědomí a větší jistoty. Profesní výběrový pohovor už není školní zkouška, ale dialog dospělých lidí, při kterém se vyjasní motivace, vymění obecné informace a stanoví podmínky vzájemné spolupráce obou stran. Není proto důvod k nervozitě.

Nejpříznivěji působí vyrovnanost a jistota. K sebedůvěře Vám přispěje jednak fakt, že už předem jste firmu zaujala, ale také získání základních informací o výrobcích, službách a cílech budoucího zaměstnavatele. Tuto část přípravy opravdu nepodceňujte! Možná na dané téma vůbec řeč nepřijde, ale obecně platí – čím více o druhém víte, tím lépe se cítíte…

A dále: svou osobnost prodáte nejlépe v dobrém obalu. Špatný dojem pro nevhodné oblečení srazí body hned na začátku. Téměř nikdy se tato ztráta nedá dohnat. Oblečte se stylem lidí věřících v úspěch – konzervativně.

Dejte pozor na přesný čas příchodu, pevný stisk ruky, rozvážný způsob řeči a přímé držení těla, které o Vás vypovídá: jsem zdravá, odpočatá, ve formě. Při vlastním pohovoru se snažte chovat aktivně, ptejte se, projevte zájem a aktivitu. Myslete na oční kontakt (nesledujte podlahu nebo protější zeď).

Otázky, které mohou přijít:

  • Proč si myslíte, že budete na této pozici úspěšným?
  • Čím myslíte, že je určován postup pracovníka v naší společnosti?
  • Jakému typu nadřízeného dáváte přednost?

Moderní a velmi úspěšnou a vypovídající metodou používanou při výběru zaměstnanců je tzv. BEI metoda – (Behavioral  Event Interview), kde se otázky točí kolem přesného ověřování vámi uvedených praktických dovedností.

Otázky, které je dobré položit:

  • Jaké povinnosti z dané práce přesně vyplývají?
  • Jaké jsou možnosti dalšího vzdělávání na dané pozici?

Po pohovoru si zaznamenejte slabé stránky – místa, kde jste se nechala zaskočit, otázky, které vám byly nepříjemné. Přeformulujte své odpovědi a mějte je připraveny do budoucna, nevíte, kdy se vám budou hodit.

Pokud vše dobře dopadne, budete přijala do nové firmy, do nové práce, do nového týmu. Jak se dobře zapsat, vyvarovat se chyb ihned na začátku a projít adaptační dobou si řekneme v dalším díle seriálu Manažerkou krok za krokem.

Autor: Mgr. Lucie Nápravová   www.trustframe.cz