Barbora Nevická ze SURFACE profesionální školy líčení radí:

Ženy velmi často opomíjejí důležitost správného výběru make-upu a s ním spojené korekce a modelování obličeje. Právě nevhodně zvolený odstín make-upu a s ním spojená špatná aplikace způsobí, že Váš výraz působí poněkud skleskle, unaveně či neupraveně.

Správně aplikovaný make-up včetně výběru vhodného odstínu umí to kouzlo, že i když zrovna nejste ve své kůži, make-up Vás 100% podrží.

Začneme správným výběrem a odstínem make-upu. Správný výběr odstínu make-upu nelze vyčíst z časopisů, tam se objevují pouze obecné rady. Jelikož máme každý jiný typ pleti, jiný podtón kůže je velice důležité zkoušet každý make-up přímo na pleti obličeje.

Na ruce můžeme zkoušet pouze konzistenci produktu, ale nikoliv odstín. Základní barevné rozdělení je růžový a žlutý podtón pleti. Myslím si, že většina žen má žlutý podtón kůže. Nemůžeme brát vpotaz začervenalost pleti, žilky a nedostatky pleti v obličeji. Naopak se musíme vždy dívat na podtón kůže, ideálně na vnější straně krku, kde dobře vidíme tón pleti.

Obličej nám vždy musí barevně ladit s dekoltem, proto je ideální aplikovat několik odstínů make-upu na bradu a dívat se, jak nám ladí s dekoltem. Odstín, který nám ideálně splyne, je ten správný. Tím, že krk je vždy přirozeně světlejší než obličej, dostínováváme si ho v další části líčení.

Když už máme správně vybraný odstín make-upu, důležitá je aplikace. Klientkám se často stává, že jim make-up nevydrží celý den. Může to být samozřejmě nevhodným produktem, ale také nevhodnou aplikací. U aplikace make-upu je velice důležité, aby byl nanesen na celém obličeji. Tím, že vynecháme některé partie jako jsou například spánky, linie čelistní kosti či oblast u uší, make-up nebude nanesen všude a počas dne se nám začneme rozlézat do míst, kde jsme ho nenanesli.

Make-up také nikdy nenanášíme v oblasti okolo očí. Tím, že kůže kolem očí je vůbec nejtenčí kůží na těle, aplikujeme na ní co nejjemější přípravky – ideálně speciální rozjasňující korektory pod oči. Tím se dostáváme k modelaci obličeje.

Většina z nás trpí na tmavé kruhy pod očima. Pokud jsou způsobené zdravotními problémy a jsou velmi výrazné, musíme je nejdříve zamaskovat kamuflážním přípravkem a až poté použít rozjasňující korektor. Kamuflážní korektory jsou vždy v protikladu k dané barvě, kterou chceme maskovat. Tím, že kruhy pod očima bývají namodralé nebo nazelenalé, budeme je korigovat žlutým kamuflážním korektorem.

V případě, že se jedná pouze o lehce tmavá místa pod očima, stačí použít kvalitní rozjasnňující korektor, který lehce vklepeme do dané oblasti.

Tím se postupně dostáváme ke stínování obličeje. V oblasti pod očima je důležité rozetřít rozjasňující korektor až směrem k nosoretním rýhám a k vnějšímu koutku oka. Tím, že si celý tento středový trojúhleník prosvětlíme, vyhneme se tak nevzhledým světlým kruhům pod očima, které často vznikají chybným použitím rozjasňvoačů. Naopak když rozjasnovač rozetřeme do celého středu obličeje, docílíme tak krásného prosvětlení tváře a rozzáření očí. Dále take prosvětlujeme tzv. středovou linii obličeje, čili místa, kam nám přirozeně dopadá světlo, čili čelo, nos, rty a brada.

Další částí modelace obličeje je stínování.  Obličej vždy stínujeme podle jeho tvaru, tudíž neexistuje žádný univerzální návod. Vždy se stínuje oblast pod lícní kostí, která nám zaručí prostínování tváře. Dále dle tvaru obličeje můžeme stínovat čelo, spánky, bradu, čelistní kosti atd.

Ke stínování můžeme použít tmavší odstín make-upu, korektoru nebo tmavší pudr či bronzer, s kterými je aplikace nejjednodušší. Když už máme celý podklad nanesený a obličej vymodelovaný přichází na řasu fixace. Aby nám make-up vydržel celý den krásný, zafixujeme ho pomocí transparenstního sypkého pudru. Tím, že je tento pudr transparentní čili bezbarvý, nezmění nám nijak barevnost podkladu a pouze nám zajistní krásný finish a fixaci po celý den. Dle typu pleti můžeme zvolit pudr matující nebo naopak hydratační, rozjasňující atd.

Jako poslední část podkladu následuje tvářenka. Tvářenku máme v různých odstínech, za nejunivezrálnější odstín pouvažuji broskvový. Naopak růžová nás rozzáří, bronzová nám dodá opálený vzhled. Ideální pozice pro tvářenku je lehce na lícní kosti směrem k uchu. Dle tvaru obličeje můžeme tvářenku opět táhnout více zkoseně nebo naopak více do prostoru – do středu ucha.

Tím, že máme každý jiný typ pleti i tvar obličje pro správnou korekci je ideální rada profesionálního vizážisty. Na trhu existují i kurzy osobního líčení, ve kterých se naučíte pod dohledem vizážisty krok za krokem denní i večerní líčení. Kurzy jsou efektivnější něž tzv. konzulace, kdy s Vámi vizážista pouze konzultuje barvy a styl líčení. Na kurzu líčení si vše zkoušíte sama na sobě, od výběru správných produktů, přes aplikace a růzůné styly líčení. V kurzech se také naučíte jak se správně orientovat na trhu s kosmetikou, dle jakých kritérií produkty vybírat a do čeho se vyplatí investovat a naopak.

Zdroj: www.surfacemakeup.cz