Stav světového hospodářství neznamená jen negativa, například personalisté mohou vykázat nižší míru fluktuace zaměstnanců.

V době ekonomické recese se zaměstnanci více rozmýšlejí o změně zaměstnání. Prioritou je jistota zaměstnání, než nové pracovní místo, i třeba s vyšším platem. „Překážkou“ ke změně jsou i hypotéky, nebo i plánované hypotéky, kde musíte dokládat stabilní zaměstnání a příjem.

Proč lidé mění práci?

Nejčastěji mění práci „nedobrovolně“, tedy z důvodů reorganizace nebo neprodloužení smlouvy, která byla na dobu určitou. Někteří zaměstnavatelé nabízí propouštěným službu tzv. outplacementu. Jedná se o konzultace kandidáta s personální agenturou. Agentura pomůže kandidátovi orientovat se na pracovním trhu, napsat životopis, připravit se na pohovor a třeba i najít nové uplatnění.

Potřeba  změny je dalším častým důvodem. To se často týká těch, které recese přinutila vyčkat, avšak nyní se jim zdá, že období je příliš dlouhé. Takoví zaměstnanci nejprve zkusí změnit pozici interně, případně projekt a pokud se nezadaří, vydají se na pracovní trh. Změna role interně bývá oříškem hlavně ve větších mezinárodních firmách. U technických profilů je důležitá také změna technologie, resp. Držet krok s technologickými novinkami.

I nadále zůstávají motivátorem ke změně finance. V mnoha společnostech se zmrazily mzdy, případně se  nevyplácejí bonusy. Pokud takový kandidát dostane pracovní nabídku s vyšším platem, je to mnohdy jediná cesta jak si finančně polepšit. Toto je nástroj k úspěšnému „přetahování kandidátů.“ Přetahování zaměstnanců je časté opět v technických oblastech (IT, strojírenství), případně obchodní pozice.

Mezi další důvody mohou patřit interpersonální konflikty na pracovišti a všeobecná nálada a kultura ve společnosti. Ke změně často vede i rodinná situace – stěhování, potřeba flexibilního úvazku, práce z domu.

Ve společnosti Hays Czech republic se konzultanti vždy snaží zjistit co je důvodem ke změně a  zajímá to i budoucího zaměstnavatele. Občas se setkáváme i s netradičními důvody jako ne např. nuda v práci. Tento stav může nastat v konzultačních společnostech, když skončí projekt a nezačne nový. Situace z krátkodobého hlediska příjemná, z dlouhodobého může vést ke změně zaměstnání.

Klára Antošová
Recruitment Consultant IT/telco, Hays Czech republic