kteří chtěli využít volné odpoledne k prohlídce všech českých zámků a přes snahu taxikáře nechtěli pochopit, že by jim na to pravděpodobně nestačil ani měsíc.

No, ano, stačí se podívat do mapy některého z turistických center mapujících hrady a zámky. I třeba jen v jednom kraji jich nalezneme úctyhodné množství. Navíc pokud už bychom se chopili zajímavé myšlenky sjezdit všechny zámky v ČR, octli bychom se navíc před úkolem téměř detektivním.

Ne všechny české zámky jsou totiž přístupné veřejnosti, některé dnes patří soukromníkům, kteří navíc v mnoha případech nejsou očividně rozhodnuti, jak s nimi naložit, takže chátrají stranou veřejnosti i zájmu samotných vlastníků.

Takové opuštěné zámky pak působí jako vystřižené z filmů, v běžných turistických průvodcích je nenajdeme, ale pokud se nám na ně podaří natrefit třeba při projížďce na kole, nebo klidně i při cestě vozem, a zaradujeme se, že v končinách je ještě jeden zámek, o kterém jsme dosud nevěděli, budeme se nepochybně divit zvláštní atmosféře, která nás tu uvítá.

Jedná-li se skutečně o velká opuštěná sídla, která jsou odlehlejší, pak se můžeme procházet nikým nerušeni po zámeckém nádvoří, nahlížet skrz okna do zámeckých síní a pořídit fotografie, které vypadají jako z jiných časů. Nikdy žádné poutače, šipky směřující k WC, pokladny, turisti a poplatky. Vydejte se hledat ten váš.

ZP