budete potřebovat pro jeho naplnění ještě jednu podstatnou věc. Nejedná se totiž přímo o samotné pískání, ale o složitější hudební počin – hru na hudební nástroj. Tudíž by slogan mohl znít i Hraním pro zdraví… A o jakém hudebním nástroji je řeč? O zobcové flétně.

Zobcová flétna začala být u nás vyhledávaná od 70. let 20. století jako terapeutický prostředek, zlepšující potíže s dýcháním, díky profesoru Václavu Žilkovi a jeho projektu Léčivá píšťalka, ve kterém zohlednil výzkumy amerického lékaře Meyera Markse. Dnes na ni hrají děti i dospělí.

Zobcová flétna je hudební dechový nástroj, vyráběný ze dřeva nebo plastu. Flétna jako taková se pravděpodobně vyvinula z původní lidové píšťalky. Tóny se na ní vyluzují prostřednictvím hbitého prstokladu, zakrývající a odkrývající otvory po jejím obvodu, o zbytek se již stará náš dech.

Právě to, jak se s dechem při hře hospodaří, funguje jako dechové cvičení, posiluje se bránice a zvětšuje se kapacita plic. Dýchání se prohlubuje a zintenzivňuje. Proto ji velmi ocení například astmatici.

 Dnes je tento hudební nástroj pro svou nízkou pořizovací cenu (cca 200 Kč) a skladnost doménou především dětí. Hraje se na ni nejen v uměleckých školách, ale i v běžných základních školách či ve školkách. Právě ve sboru má totiž zobcová flétna neodolatelný zvuk.

V minulosti ale flétna neodmyslitelně patřila k hudební produkci na hradech i zámcích, a to až do dob baroka, kdy ji postupně nahradily nástroje, které měly v orchestru výraznější zvuk.

V současnosti je hra na tento hudební nástroj doporučována nejen dětem, ale i dospělým, neboť kdo se na ni naučí hrát, ten se zároveň lépe naučí ovládat svůj dech, a snáze se tak vyrovnává s různými respiračními onemocněními nebo alergiemi.

Autor: Žaneta Pixová