finanční gramotnost není bohužel pro mnoho lidí samozřejmostí. Na školách se nic podobného neučí, a tak si každý shání informace sám. Velmi často se také může stát, že nepoučený člověk naletí podvodníkům. Proto shrnutí informací o nebankovních půjčkách s upozorněním na všechna jejich úskalí může být opravdu přínosné. Pokusíme se vás provést světem výhod nebankovních půjček a upozornit vás na možná rizika při jejich sjednávání.

Odlišnosti nebankovní půjčky

Kromě bank mohou poskytovat půjčky také různé nebankovní instituce. Jak se liší nebankovní půjčka od té bankovní?

  • V případě bankovní půjčky potřebujete potvrzení o příjmu od zaměstnavatele nebo daňové přiznání (jste-li OSVČ) a dále minimálně dva doklady. U nebankovních půjček v případě mikropůjček potvrzení shánět nemusíte a vystačíte také většinou maximálně s jedním dokladem.
  • U bankovní půjčky musíte absolvovat pohovor s bankéřem, který složitě a zdlouhavě prověřuje vaši bonitu, ptá se vás na citlivé informace ohledně příjmů a finančních plánů do budoucna. Pokud si půjčujete u nebankovní instituce, nic podobného vám nehrozí.
  • Mnohem méně papírování zjednodušuje uzavření nebankovní půjčky v porovnání s její bankovní konkurencí.
  • Peníze získáte velice rychle, to ovšem většinou dnes platí i u banky. Jenže u malých nebankovních půjček získáte prakticky obratem informaci, zda vám byl úvěr přidělen a hned se řeší se podrobnosti. Tím se podstatně zrychluje celý proces sjednávání půjčky.
  • Úvěr je otevřen prakticky komukoli. Kritéria pro jeho udělení jsou u nebankovních společností mírnější než u bank.

Rizika spojená s půjčkou

Musíme ale zdůraznit, že jakkoli nebankovní půjčka možná vypadá na první pohled lákavě, ve skutečnosti musíte být při jejím uzavírání obezřetní. Vždy si půjčujte zodpovědně. O peníze zažádejte jedině v případě, že máte promyšleno pokrytí splátek půjčky. Na jaká rizika je třeba si u nebankovních půjček dát pozor?

  • Berte v úvahu termín splatnosti. U nebankovních mikropůjček jsou termíny velice krátké, obvykle do 30 dnů. Volte proto takový termín, u kterého budete mít jistotu, že dokážete peníze včas poslat. Zjistěte si dopředu ještě před uzavřením půjčky, zda je možné případně prodloužit její splatnost. Většinou to jde, ale než začne nabíhat prodloužená lhůta, musíte zaplatit poplatek.
  • Velice častým jevem je bohužel i lichva. U některých nebankovních půjček si poskytovatelé diktují nepřiměřeně vysoké úroky. Takovým nabídkám se proto vyhněte. Vždy si hledejte porovnání úroků u různých poskytovatelů a hledejte ty nejvýhodnější výše úroků i RPSN.  V základní orientaci vám pomohou internetové srovnávače.
  • Ověřte si, jaké sankce jsou spojeny s nesplácením půjčky. Pokud se dostanete do nepříjemné situace, kdy hrozí, že se vám nepodaří úvěr včas splatit, hned o tom informujte věřitele. Snažte se najít řešení. Pokud vyčerpáte možnost prodloužení splatnosti, nabízí se dohoda o splátkovém kalendáři.

Dejte si pozor na smlouvu

Smlouva o půjčce musí bezpodmínečně obsahovat některé náležitosti. Patří mezi ně i výše úroků a RPSN. Pokud ve smlouvě uvedeny nejsou, rozhodně ji nepodepisujte.  Stejně tak zde musí být uvedena doba splatnosti. Jestliže ji smlouva neobsahuje, vystavujete se riziku, že budete muset půjčku vrátit na žádost věřitele. Dostává vás to do nevýhodného postavení, protože je jenom na jeho libovůli, kdy o peníze požádá. Pečlivě si také ve smlouvě pročtěte případné sankce související s nesplácením úvěru. Nikdy nepodepisujte nic, co by vám nebylo předem jasné. Pokud nějakým ustanovením nerozumíte, ptejte se věřitele.