Rakouska nejen v oblasti Ötztalských Alp.

Region Reschenpass leží na hranici Rakouska, Švýcarska a Itálie. Tvoří ho celkem 3 lyžařské areály. Oblast tvoří zimní střediska Nauders v Rakousku a dále italský Schöneben a Haider Alm. Navíc jsou střediska propojena jedním společným skipasem.

Nauders leží v nadmořské výšce 1 400 – 2 850 m, výborné sněhové podmínky tu tak panují až do jarních měsíců. Celý region nabízí lyžařům 120 km sjezdových tratí s 24 lanovkami a vleky. Standardem je samozřejmě převaha sedačkových lanovek, nejdelší část pak propojuje kabinková lanovka. Vleky většinou fungují jako přibližovadla. Lahůdkou je 9 km dlouhý sjezd do údolí s převýšením 1 300 m.

Nauders má co nabídnout také vyznavačům snowboardingu. K dispozici je snowpark s výběrem překážek a skoků. Pro zdatné lyžaře a příznivce adrenalinu připravilo středisko Nauders sjezdy s hlubokým sněhem, freeride arénu a obtížnou sjezdovku s boulemi.

Na vrcholcích střediska Nauders si mohou lyžaři odpočinout v panoramatické restauraci a horských chatách, které poskytují nádherný výhled na tyrolskou i jihotyrolskou stranu. Specialitou v Nauders je i vlastní dětská restaurace, dětský svět „Kinderland-Nauderixland“. Pro méně zdatné lyžaře je zde k dispozici kolem 130 lyžařských a snowboardových kvalifikovaných instruktorů, které využívají i celé skupiny. Pro náročnější vyznavače zimní zábavy je zde připravena třicítka průvodců, kteří provedou na lyžích i snowboardu celým střediskem nebo projedou se zájemci i adrenalinovější freeride úseky.

Vzhledem k tomu, že region často označován jako „přátelský k rodinám“, tak lyžařskými tratěmi zábava nekončí. Určitě stojí za vyjížďku i sáňkařská dráha nebo bruslení na zamrzlých přírodních jezírkách. Pokud máte sportu již dost lze zajít na místní hrad Naudersberg nebo do vojenské pevnosti, která sloužila od roku 1834 až do konce druhé světové války. Dekorací je zde dokonce polní dělo české výroby.

V samotném středisku Nauders je více než dvacítka hotelů. Zimní sezóna zde začíná v polovině prosince. Největší čtyřhvězdičkové hotely otevírají o vánočním týdnu, kdy se sjíždí většina turistů a neoficiálně je tak zahájena hlavní zimní sezóna. Ubytovacích kapacit je dostatek. Z většiny jde o rodinné penziony s několika desítkami plně zařízených pokojů. Nechybí wellnes zázemí a především vynikající domácí strava, jež vychází z regionálních tyrolských specialit. Není divu, že rok od roku také přibývá českých hostů, především mladých rodin, které se sem rádi vracejí, protože poskytované služby odpovídají cenám, které si často nezadají s cenami v českých lyžařských střediscích. Do Nauders se snadno dostanete autem. Doporučená trasa je přes Garmisch-Partenkirchner a Landeck. Sedmihodinová cesta za to opravdu stojí.

Více informací o oblasti:        www.nauders.com/cz

Autor: Martin Březina