Myšitída aneb syndrom karpálního tunelu projevující se jako bolestivý zánět zápěstí. Slovo myšitída je odvozeno z anglického mousitis, kde základ mouse znamená myš a přípona -itis (itída) se váže k zánětu.

Název prozrazuje, jak onemocnění vzniká, a sice pravidelným a dlouhodobým opakováním určitého pohybu.

Záněty šlach a nervů rukou ještě nedávno trápily především na stavaře, dělníky, ale třeba i dojičky, kadeřnice či manikérky, zkrátka všechny ty, kteří při práci namáhali své předloktí opakujícími se pohyby. Dnes však odbornou pomoc vyhledávají také ti, kteří pracují na počítači, respektive s počítačovou myší.

Projevy a léčba myšitídy

Mezi základní symptomy patří bolesti. Ty se nejčastěji objevují v rukou, zápěstích, předloktích, odkud se mohou šířit přes ramena až do hlavy, krční a hrudní páteře. Překvapit vás přitom nemusejí právě v pracovním nasazení, ale naopak v noci, kdy je tělo v klidu a bez námahy.

Léčba je zdlouhavá a spočívá v omezení pohybu. Ruka bývá ukovena do sádry či ortézy až na dobu šesti týdnů.

Prevence myšitídy

Myšitídě můžeme předejít, i přesto že pracujeme denně s počítačem, zapotřebí je však dodržovat hned několik zásad.

Správný posed u pc – Pracovní stůl a pozice počítače musí být správně ergonomicky nastaveny. Dbejte na na vhodnou výšku stolu, seďte s rovnými zády s nepřekříženýma nohama a v loktech svírejte úhel 90°. Ruka by měla být správně celá volně položená na stole a co nejvíce uvolněná.

Ruce v teple – Při práci u počítače se mnohdy dlouhé minuty neli hodiny vůbec nehýbeme a tělo si tak nijak neprohříváme. Přitom i kancelářích mnohdy fouká a táhne, ať už od okna či klimatizace. Teplo je však v rámci prevence myšitídy velmi důležité. Chraňte své ruce dlouhými rukávy a pravidelně je protahujte a prohřívejte.

Cvičení – Správně bychom se každou hodinu měli od počítače zvednout a protáhnout se, abychom ulevili zádům, očím a prokrvili nohy. V této pauze myslete také na ruce, protřepejte je, zatahejte se za prsty, zamávejte, prohmatejte a promačktejte například antistresový míček. Pomohou také tyto dva cviky:

- Propleťte prsty rukou mezi sebou, dlaně směřujte ven. Natáhněte paže před sebe tak, aby byly před hrudníkem rovnoběžně se zemí. Jemně protlačujte kořeny prstů a patky dlaní směrem dopředu.

- Dejte ruce v pěst a palce sevřete uvnitř. Natáhněte paže před sebe a prsty přitom mějte stočené do pěstí. Střídavě protahujte pěsti ven a dovnitř.

Pomůcky – Pořiďte si vhodné pomůcky, které při práci s myší uleví. Vhodná je flexibilní opěrka na předloktí, či speciální podložka pod myš s gelovým okrajem, tento okraj poslouží jako opora zápěstí. Na škodu nejsou ani antistresové balonky či třeba overball, které můžete promačkávat.

-MM-
foto: pexels.com